Серија А, Рома – Аталанта: Дуел на две екипи кои играат на гол повеќе

Рома - Аталанта

Рома е домаќин на Аталанта во рамките на 5-то коло во Серија А. Ова е дуел на две екипи кои играат доста ефикасни натпревари во последно време и меч помеѓу екипи кои се директни конкуренти за пласман во Топ 4 оваа сезона.

Фонсека ги средува работите околу Рома

Турбулентен 12-месечен период имаше Рома, но се чини дека тој период е веќе ззад нив. Имаа обид да се пласираат до полуфиналето на Лигата на шампионите, засенет од заминувањето на влијателни фигури во соблекувалната како Раџа Наинголан, Кевин Стротман и конечно Даниеле Де Роси. Тука го вметнуваме и пропаѓањето на ерата на Мончи, вознемирувачкото заминување на Франческо Тоти од одборот и што уште не.Минатата сезона завршија дури на 6-то место во Серија А, а тоа за нив беше катастрофален пласман. Пауло Фонсека сепак се чини дека средува работите полека но сигурно. Тој имаше одлична одисеја во Шахтјор Донецк, но сега задачата која ја има со Рома е далеку по предизвикувачка.

Офанзивата на Рома, најавува добра сезона

Почетокот на сезоната за Рома изгледа добро. Тие се уште се непоразени во Серија А и го добија својот прв натпревар во Лигата на Европа. Минатиот четврток славеа над Басакшехир и тоа убедливо со 4:0. Џастин Клајверт почнува да влегува во одлична форма, а Михтаријан остава одличен впечаток и наликува на оној фудбалер од пред две сезони кој беше незапирлив во Премиер Лигата. Со овие двајца, како и со Џеко, Рома има одличен напаѓачки ред. Тешко дека ќе успејат да најдат достојни замени за Наиголан и Стротман, но барем досега Кристанте и Заниоло делуваат одлично во средниот ред. Се на се, Рома дефинитивно има ков за следната сезона да избори пласман во Лигата на Шампионите.

Аталанта не изгледа моќно како минатата сезона

Аталанта победи на само два натпревари на стартот на оваа сезона. Но интересно и двете победи ги забележаа на гостински терен и тоа над Спал и Џенова. На домашен терен изгубија од Торино и одиграа нерешено со Фиорентина. Дефинитивно оваа екипа не изгледа толку моќно како минатата сезона. Особено загрижувачко беше нивното деби во Лигата на Шампиони и поразот од 4:0 во Загреб кај Динамо. Тоа е еден од најтешките порази на италијански клуб во рамките на европската елита и веднаш го вклучи алармот во екипата. Но тие не славеа победа ниту минатиот викенд откако одиграа 2:2 против Фиорентина. Го диктираа темпото, ја имаа топката во свој посед, имаа и еден куп шанси но Фиорентина водеше со 0:2. Ако има нешто добро кај Аталанта од тој меч, тоа е нивното враќање со головите во 84-та и 95-та минута за 2:2.

Ќе следиме ефикасен меч

Рома на 13 натпревари во серија игра или 3+ или Гол Гол. Поточно само еден од тие натпревари заврши со помалку од 3 гола и тоа дербито против Лацио кое заврши 1:1. Иста е ситуацијата и кај Аталанта. И тие 13 натпревари играат или 3+ или Гол Гол. Тоа значи дека треба да очекуваме голови на овој меч. Двте екипи играат офанзивно и повеќе размислуваат на противничкиот гол, отколку на својот а за тоа доволен доказ се нивните резултати. Коефициентите реално не се премногу атрактивни кога во прашање се головите, но тоа е сосем оправдано. За Гол Гол коефициентот е околу 1.40, а за Над 2.5 голови е 1.45.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.40 во Bet365

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.45 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*