НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Нигерија – Ако играат добро колку што им се продава дресот имаат шанси!

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Денес започнуваме со групата Д, па ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Нигерија.

НИГЕРИЈА

Хрватска на Мундијалот во Русија ќе игра во Групата Д заедно со Аргентина, Хрватска и Исланд. Оваа група важи за „група на смртта“, па на Африканците не им се даваат големи шанси за пласман во нокаут фазата.

Нигерија е една од најдобрите африкански репрезнетации и моментално се наоѓа на 47-то место на ФИФА ранг листата.

Ова за Нигерија е 6-то учество на Светските првенства, а најголемиот успех го постигнаа во 1994 година кога беа елиминирани во осминафиналето од Италија после продолженија.

Нигерија билетот за Русија го обезбеди директно преку квалификациите и беше убедливо прва во групата пред Замбија, Камерун и Алжир.

Нигерија првиот меч во Русија ќе го игра против Хрватска, на 16-ти јуни во Калининград. На 21-ви јуни ќе ги одмерат силите со Исланд, а во последниот меч на 26-ти јуни ќе играат со Аргентина во Санкт-Петербург.

Нигеријците на Мундијалот ќе носат дресови дизајнирани од „Најк“ во традиционалните зелено-бела боја и според многумина тоа е еден од најубавите дресови кои ќе бидат видени во Русија. Притоа, тој е најпродаван дрес и имаше информации дека има околу 3 милиони побарувања за истиот.

Кога станува збор за тимот селекторот Етоил Сахел се уште не го скратил списокот од 30 фудбалери кои го објави преелиминарно.

Покрај капитенот Џон Оби Микел, најголеми ѕвезди во тимот ќе бидат секако Виктор Мосес од Челзи, потоа Виктор Ивоби од Арсенал и Келечи Икеначо.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има коефициентите за сите натпревари во групната фаза.

Нигерија е аутсајдер во првиот меч против Хрватска. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 4.45 за реми 3.35 додека за победа на „коцкестите“ коефициентот е 1.89.

Против Исланд се очекува израмнет натпревар. Коефициентот во Coinbet24 за победа на Нигерија изнесува 2.72 за реми 3.20, а за победа на Исланд коефициентот е 2.68.

Против Аргентина се аутсајдери. Коефициентот во Coinbet24 за победа на Нигерија изнесува 6.50 за реми 4.10, додека за победа на „гаучосите“ коефициентот е 1.53

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*