Светско Првенство: Перу – Данска, анализа и предлог тип

Перу - Данска

Перу и Данска ќе одиграат неизвесен натпревар на отворањето од групата Ц на Светското првенство. Двете селекции се тука некаде според квалитетот иако Данска како фаворит влегува во овој меч. Сепак и покрај тоа, ние предноста им ја даваме на Јужноамериканците.

Перу го има мотиваторот Гереро

Перу се врати на Мундијалите за првпат по 36 години. Тие стигнаа до Русија преку победата во плејофот над Нов Зеланд, откако завршија петти во квалификациите. Нивната позиција беше помогната со доделувањето на службена победа против Боливија и покрај поразот од 2:0.

Перу нема вистинска ѕвезда во тимот. Едисон Флорес беше нивни најдобар стрелец во квалификациите со пет гола. Еден од клучните играчи им е Ренато Тапија како и плејмејкерот Кристијан Куева со 10-ка на неговиот грб.

Паоло Гереро, кој го пропушти плејофот поради суспензија заради допинг, но чија суспензија беше укината за Светското првенство, сега е нивниот најголем мотив. Искусниот Џеферсон Фарфан, како и Гереро со своите поодминати години, сепак сочинуваат дуо со големо искуство.

Сите бранители им доаѓаат од клубови во Јужна Америка или Мексико, но тоа не е пречка за голем резултат. Селекторот Рикардо Гарека врши голема работа со одбраната која прими само два гола на последните 9 натпревари.

Данска премногу зависи од Ериксен

Откако не успеа да се квалификува на Светското првенство во 2014 и на Европското во 2016, Данска по потешкиот пат обезбеди пласман на овој шампионат. По баражот со Република Ирска, откако заостануваше со 5 бода во однос на Полска во својата квалифуикациска група.

Надежите во оваа селекција се закачени на грбот на Кристијан Ериксен, нивниот прв играч и имаат добра шанса за прогрес доколку тој игра на високо ниво.

Томас Делејни од Вердер Бремен е играч кој може да биде клучен. На некој начин Ериксен е зависен и од неговата игра, бидејќи без партенр во средината ниту Ериксен неможе да игра на високо ниво. Голем проблем во оваа селекција е нападот со Јоргенсен и Андреас Корнелиус. Тие колективно, заедно со Бентнер постигнаа само 6 гола во квалификациската кампања.

Сепак слабиот напад го прикрива одличната одбрана со Кјаер, Кристијансен и Шмајхел на голот. Клучниот меч е отварањето со Перу, каде што победата ќе ги постави добро за втората позиција.

Данска е фаворит, но…

Според веќе напишаното, јасно е дека одбраните на двете репрезентации им се посилни страни. Затоа не можеме да очекуваме некој којзнае колку интересен, возбудлив меч со многу голови. Но неизвесноста нема да изостане. Можете да играте на малку голови или двојна шанса. Коефициентот за победа на Данска е 2.44, додека за победа на Перу е 3.10 во Coinbet24. Сепак ние и покрај фаворитската улога на Данска, му даваме предност на Перу.

Наш предлог:

Победа на Перу или реми @ 1.56 во Coinbet24

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.51 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*