Тактичка анализа: Салах ќе го нападне просторот зад Марсело кој често игра офанзивно

Салах

Тактичката поставеност, формацијата и стратегијата ќе играат голема улога во финалето на Лигата на Шампиони меѓу Реал Мадрид и Ливерпул. Двете екипи си имаат предности и мани, но еден од најважните дуели на секое поле ќе биде оној меѓу Марсело и Салах.

Главното оружје на Ливерпул, се разбира е нивниот брз напад. Јирген Клоп ќе се надева дека ќе постигне гол во Киев со тоа што ќе ја освои топката на средината на теренот и со брзо префрлање на тежината на игра ќе се најде пред голот на Реал. Фирмино, Мане и Салах ќе се обидат да ги изолираат двата централни бекови што е можно почесто.

Марсело или Салах

Најважниот играч на теренот во дефанзивата за Реал е Марсело. Бразилецот е одличен фудбалер, но тој се очекува многу често да се наоѓа на противничката половина. Особено ако Зинедин Зидан игра во тесна формација 4-3-1-2 (види подолу). Тој, исто така би можел да биде во искушение мноу често да оди понапред во офанзива, пред се поради ранливоста на одбраната на Ливерпул на десната страна. Ливерпул ќе игра во формација 4-3-3, но реално нема десен бек кој што може да го затвори добро својот простор. Сепак, колку тоа е лошо за Клоп, може да биде и добра мамка. Пред се поради тоа што со излагањето на Марсело ќе се отвори голем простор за Салах.

Реал ќе биде среќен единствено ако постигне гол во раната фаза, што би значело дека Марсело сепак ќе внимава многу повеќе на својот гол. Како и да е, во текот на сите 90 минути, главната битка ќе биде помеѓу Салах и Марсело. Голема е веројатноста дека токму тој играчки дуел, ќе го реши прашањето за тоа кој ќе биде европски шампион.

Ако се обложите дека Марсело ќе биде Man of the match ќе добиете коефициент 21.00 во 10Bet. За истата игра но за Салах, коефициентот е само 5.00 во 10Bet.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Тактичка анализа: Иско може да предизвика хаос зад Милнер и Хендерсон – Kladenje.mk
  2. Тактичка анализа: Тесната формација на Зидан 4-3-1-2 ќе создаде простор за крилата на Ливерпул – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*