НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Русија – домаќинот на Светското првенство

Од 14-ти јуни до 14-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

До почетокот на Мундијалот останува уште 31 еден, а откако вчера ви го претставивме актуелниот светски шампион селекцијата на Германија, денес продолжуваме со домаќинот – Русија.

Русија – домаќин на Светското првенство

Русија на Мундијалот на кој е домаќин ќе игра во групата „А“ каде што уште се наоѓаат селекциите на Саудиска Арабија, Египет и Уругвај.

На Мундијалот често пати знаеле да се случат и големи изненадувања, но според очекувањата Русија за пласман во следната фаза на ова Светско првенство најголема борба ќе води со селекцијата на Египет, прв фаворит во нивната група се Ургвајците.

„Зборнајата“ Мундијалот ќе го отвори против аутсајдерот во групата „А“, Саудиска Арабија, потоа на 19 јуни ги очекува можеби најважниот натпревар против Египет. Натпреварите од групната фаза ги завршуваат против Уругвај на 25 јуни.

Како домаќин на Русите им беше обезбеден директен пласман на Мундијалот без учество во квалфикациите.

Домаќинот како и најголемиот дел од репрезентациите го претстави дресот со кој ќе настапува, а мора да се признае дека компанијата „Адидас“ и овој пат не погреши.

Селекторот Станислас Черешов се уште не го објавил официјалниот список на играчи кои ќе смета за претстојниот Мундијал, но според нас ова се фудбалерите кои многу веројатно ќе се најдат на неговиот спиосок.

Голмани: Игор Акинфеев (ЦСКА Москва), Андреј Лунов (Зенит) Сослан Џахајев (Рубин Казан)

Одбрана: Игор Смолинков (Зенит), Виктор Васин (ЦСКА Москва), Марио Фернандез (ЦСКА Москва), Фјодор Курдашов (Рубин Казан), Илја Кутепов (Спартак Москва) Димитри Комбаров (ЦСКА Москва)

Среден ред: Алексеј Миранчук (Локомотив Москва), Денис Глушаков (Спартак Москва), Александар Головин (ЦСКА Москва), Јури Жирков (Зенит), Александар Семедов (Спартак Москва) Александар Ероклин (Зенит), Алан Џагоев (ЦСКА Москва), Далер Кузајев (Зенит)

Напад: Димитри Полоз (Зенит), Фјодор Смолов (Краснодар), Александар Кокорин (Зенит)

Според букмејкерите Русија е 10-ти фаворит за освојување на Светското првенство. Па така коефициентот според 10Bet за „Зборнаја“ да го совои Мундијалот изнесува 41.00

Coinbet24 веќе ги има коефициентите за сите натпревари од групната фаза. Русија е голем фаворит против Саудиска Арабија, па коефициентот за победа во Coinbet24  изнесува 1.34 за реми 4.55, а за победа на Саудиска Арабија коефициентот е 11.40.

Во вториот меч против Египет, исто така домаќините се благи фаворити. Коефициентот за победа на Русија во Coinbet24 изнесува 1.95 за реми 3.25, а за победа на Египет коефициентот е 4.30.

Русија е аутсајдер во третиот натпревар против Уругвај, Коефициентот во Coinbet24 за победа на Уругвај изнесува 2.50 за реми 3.05, а за победа на Русија коефициентот е 3.05

Сите коефициенти од натпреварите во групната фаза може да ги најдете ТУКА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*