НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Панама – симпатичниот дебитант кој со голем стил пристигна во Русија

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Моментално сме во Групата Г и ќе ви ја преставиме последната селекција од оваа група која воедно важи и за аутсајдер – Панама.

ПАНАМА

Селекцијата на Панама јасно е аутсајтер во група со Тунис, Англија и Белгија. Оваа селекција е вториот дебитант на Мундијалот (после Исланд), но за разлика од Исланѓаните се многу послабо рангирани на ФИФА ранг листата, на 55-тата позиција, Исланд се наоѓа на 33 места пред нив (22).

Мундијалот оваа селекција ќе го стартува на 18 јуни и тоа против силната Белгија која во својот состав има голем број ѕвезди. После Белгија ги очекува уште еден исклучително тежок натпревар против „Гордиот Албион“, а за крај на групната фаза ќе се сретнат со Тунис кој исто така е фаворит во овој натпревар.

Панама место на Мундијалот обезбеди преку КОНКАКАФ зоната каде што завршија на третата позиција пред Хондурас, САД и Тринидад и Тобаго, а зад Мексико и Костарика. Остварија учинок од три победи, четири нерешни и три порази со гол разлика 9 (постигнати) 10 (примени) погодоци.

Панамците на Мундијалот ќе настапат во гарнитура дизајнирана од компанијата „Њу Баланс“.

panama

Селекторот Хернан Диего Гомез како и останатите колеги го објави официјалниот список на играчи на кои ќе смета на Мундијалот. Во репрезентацијата најмногу се очекува од капитенот, Роман Торес.

Пристигнувањето кое навистина беше направено со стил на оваа селекција можете да го погледнете ТУКА.

<iframe width=”750″ height=”444″ src=”https://www.youtube.com/embed/2eGRbjOsxQA?ecver=1″ frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen></iframe>

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*