Премиер Лига – заостанати натпревари: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Од вторник до четврток се играат заостанатите натпревари од англиската Премиер Лига.По овие натпревари ќе добиеме одговори на многу прашања. Некој може да обезбеди опстанок, некој да испадне, а некој да обезбеди Лига на Шампиони.

Свонси – Саутемптон – ГГ @ 1.95 во 10Bet

Ова е во буквална смисла дитектна битка за опстанок во Премиер Лига. Свонси е на 18-то, а Саутемптон на 17-то место на табелата, последно кое обезбедува опстанок. И двете екипи имаат по 33 бода и јасно е дека од оваа гледна точка една од нив ќе игра следната сезона во Чемпионшип. Свонси има предност што игра дома, но Саутемптон е поквалитетен. Очекуваме офанзива од двете страни, па затоа очекуваме и голови.

Челзи – Хадерсфилд – 1 @ 1.18 во Coinbet24

Челзи до пред неколку кола беше далеку од Лигата на шампиони. Но сега заостанува со само два бода од Тотенхем кој се наоѓа на 4-то место и три од Ливерпул кој има натпревар повеќе. За ова е заслужна одличната форма на тимот на Конте кој на последните 4 меча има исто толку победи. Хадерсфилд се бори за опстанок, но сега ќе има тешка задача. Во овој меч влегуваат доста мотивирани по ремито на гости кај Сити. Но ако изненадат и овој пат тоа ќе биде вистинско чудо.

Лестер – Арсенал – 2 @ 2.00 во 10Bet

Арсенал си обезбеди Лига на Европа, нема шанси за прогрес или пласман во Лигата на Шампиони и веќе може да се подготвува за следната сезона. Истото важи и за Лестер кој е на 9-то место но како едвај да чека крај на сезоната. Тоа се гледа и по нивните резултати во последно време, односно по 4 порази и едното реми на последните 5 дуели. Арсенал пак сака да докаже дека сезонава можеше многу повеќе и игра добро, а во овој меч влегува по победата од 5:0 над Барнли.

Манчестер Сити – Брајтон – 1-1 @ 1.45 во Coinbet24

Сити одамна ја завери шампионската титула во Англија, но и покрај тоа Гвардиола сака да победува до крајот. Сега неговата цел е со победи на последните два меча сезоната да ја завршат со точно 100 бода што би било огромно достигнување. Сити игра со првиот тим, не експериментира, а по киксот и ремито против Хадерсфилд во минатото коло сега ќе се истурат врз Брајтон. Гостите си го обезбедија опстанокот во лигата, со тоа ја исполнија целта и сега растеретено и мирно го чекаат крајот на сезоната.

Тотенхем – Њукасл – 1 @ 1.20 во Marathonbet

Тотенхем има пад во формата во најнезгоден можен момент. Поради тоа, Челзи им се приближи на табелата и сега им е загрозено учеството во Лигата на Шампиони следната сезона. Во минатото коло, Тотенхем загуби од ВБА со гол во 92-та минута. Сега со евентуален пораз или реми против Њукасл, кошмарот може да стане реалност. Њукасл има три порази во серија, но едвај чека да заврши сезоната. Тоа е уште една потврда дека Тотенхем е апсолутен фаворит на овој дуел.

Вест Хем – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.77 во 10Bet

Манчестер Јунајтед ќе игра за Сер Алекс Фергусон и ќе победи за него. Фергусон се бори за својот живот и сите мисли и молитви на фудбалерите и навивачите се со него. Тој го посвети својот живот на Црвените Ѓаволи и сега сите тие во еден глас најавуваат дека победата над Вест Хем ќе му ја посветат нему. Реално, Јунајтед е сигурен на втората позиција на табелата, а на Вест Хем не му е сигурен опстанокот. Бодовите на гостите им се повеќе од потребни, но Јунајтед сака победа по секоја цена и има квалитет да стигне до неа.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*