Лига на Шампиони – Група Х: Три екипи во битка за првите две позиции на табелата

Група Х

Во групата Х од Лигата на Шампиони, Челзи се наоѓа во најдобра позиција. Тие се трети и имаат ист број на бодови како и Валенсија и два бода помалку од Ајакс. Но играат против Лил кој во Лондон патува без никакви амбиции, а пак во Амстердам ќе играат две екипи со шанси за пласман во следната рунда.

Ајакс – Валенсија

Ајакс е лидер со 10 бода и се наоѓа во добра ситуација пред последното коло. Велам добра, бидејќи игра на домашен терен, а на Јохан Кројф арената низ историјата паѓале многу поголеми екипи од Валенсија која во моментов игра добро, но има и проблеми. Валенсија и Челзи имаат два бод апомалку од Ајакс и шпанците се свесни ремито нема да биде доволно за прогрес во следната фаза, бидејќи во тој случај ќе треба да се надеваат на пораз на Челзи од Лил. Тие мораат да го нападнат Ајакс, но тоа ќе биде нож со две острици бидејќи Ајакс игра најдобро против офанзивни екипи. Освен тоа, Ајакс славеше убедливо со 0:3 во Шпанија и тие сега одат од таа гледна точа – кога можеа на гости да ја декласираат Валенсија, зошто тоа да не се случи на домашен терен. Поразот од Вилијам II минатото коло, односно минатиот викенд од 0:„ не смее да ве залажува. Ајакс е прв во Ередивизијата и целосно беше со мислите насочен кон овој меч, а Тен Хаг им даде шанси и на неколку фудбалери кои не играат стандардно. Сепак, Ајакс има големи проблеми во офанзивата. Двата крилни напаѓачи Нерес и Промес се повредеи, а тимот не е ист без нив во составот.

Ако може да се најде некоја предност за Валенсија на овој меч, тоа е токму повредите на овие двајца фудбалери. И Валенсија има повредени првотимци, но повредените се далеку од клучни играчи за нив. Освен тоа, минатиот викенд Валенсија губеше со 2:0 од Леванте во Ла Лига, но на крајот славеше со 2:4, па сега фудбалерите на Целадес се и тоа како самоуверени. На Ајакс ќе му биде доволно и реми и нема да се залетува премногу, но нивната контра ќе биде и тоа како опасна по голот на Цилесен. Можеби затоа, очекувам голови и на двете страни.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во 1хBet

Челзи – Лил

Нема што премногу да се размислува или анализира за овој натпревар. Се е јасно. На Челзи му требаат три бода за пласман во следната фаза, додека Лил нема шанси ниту за третата позиција која води во Лигата на Европа. Голема е веројатноста дека во Лил шанса ќе добијат и некои дебитанти, но дури и да не се случи тоа Челзи е огромен фаворит. Лил има само еден бод од ремито 1:1 против Валенсија на домашен терен и ќе остане на тој бод и по последното коло.

Челзи може и со бод да обезбеди пласман понатаму, но во тој случај ќе треба да се надева на победа на Ајакс над Валенсија. Лампард нема да дозволи такво нешто и ќе нападне од самиот старт. По онаа неверојатна победничка серија, тимот на Челзи има пад во формата и игра доста слабо на последните неколку натпревари. Но тоа нема да биде проблем да се совлада тимот на Лил кој во Лондон патува без никакви амбиции, ниту пак мотиви.

Наш предлог:

Полувреме / крај 1-1 @ 1.67 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*