Тактичка анализа за Ливерпул – Челзи, дуел на одличните стратези Клоп и Конте

Клоп - Конте

Ливерпул – Челзи, натпревар кој дефинитивно ќе го решат тактичките варијанти на Клоп и Конте. Двајца одлични стратези, тактичари, но и мотиватори. Двете екипи се наоѓаат во голгетерска форма. Челзи на предходните 4 меча во Премиер Лигата постигна 10 гола, а Ливерпул 10 гола постигна на предходните три дуели. Сепак кога играат овие две екипи моменталната форма и не е баш пресудна за конечниот победник.

Конте со новата улога на Хазард, ја засили дефанзивната линија во средината

Како одговор на поголемата длабока дефанзивна линија на неговите противници (сакаат да спречат контра напад на Челзи), Антонио Конте го смени својот тактички модел оваа сезона со додавање на трет централен играч во средниот ред на тимот. Минатата сезона Челзи играше со двајца централни играчи за врска, но тоа во неколку наврати се покажа како преголем ризик. Тука мислиме пред се на моментот кога Челзи ќе ја загубеше топката во средниот ред, а противникот многу полесно можеше да направи вишок играч на тој дел од теренот. Неговата нова 3-5-1-1 формација му наметна нова улога на Еден Хазард. Тој сега има поцентрална улога. Со што му овозможува на Цеск Фабрегас многу полесно да ги извршува дефанзивните задачи во средината. Токму битката на Шпанецот со Филип Кутињо би можела да го реши овој напнат и тежок натпревар на Енфилд. Фабрегас ќе му врши притисок на Кутињо без разлика дали тој ја има топката во свој посед или не и ќе сака да предизвика нервоза кај бразилецот. Доколку успее во тоа, Ливерпул ќе има тешка задача пред противничкиот гол.

Кутињо со новата улога им отвора простор на Салах, Мане и Фирмино

Мохамед Салах, Садио Мане, Роберто Фирмино и Филип Кутињо за прв пат минатиот викенд започнаа заедно на еден меч и постигнаа шест гола за четири дена против Саутемптон и Севиља. Нивната неверојатна сихноризираност во средината на теренот (кратките пасови и втрчувањето во празно) е убаво за гледање, но најважната разлика кај овие фудбалери ја прави улогата на Кутињо како лажна “осумка”. Тој се враќа постојано за да ја добие топката. Кога ќе се случи тоа, многу полесно му е да ги помине противничките фудбалери со офанзивни карактеристики и со самото тоа ја нарушува формацијата на противникот, создавајќи повеќе простор за Салах, Мане и Фирмино. Челзи ќе мора да го спречи да ја прими топката на својата половина и токму затоа Фабрегас постојано ќе врши притисок врз него. Но дали ќе успее !?

Коефициентите на страната на Ливерпул

Според букмејкерите фаворит на овој меч е Ливерпул. За негова победа највисок коефициент можете да најдете во Marathonbet и тој е 2.19. За реми највисокиот коефициент е 3.68 во Pinnacle. За победа на Челзи пак истата обложувалница нуди највисок коефициент и тоа 3.62. Сепак според нас многу подобро би било да се одигра на голови. За Над 2.5 гола во Unibet коефициентот е најдобар и е 1.71. За Под 2.5 гола во Bet365 коефициентот е 2.15.

Предвидување:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.63 во 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. Тгактичка анализа: Ватфорд - Тотенхем, ќе излезе ли Спарс од кризата !? - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*