Лига 1 19-то коло: Анализа, најава на колото и предлог типови

Лига 1

Во среда ќе се одигра комплетното 19-то коло во француската Лига 1. Во оваа рунда нема да има класичен дерби меч, но затоа има неколку добри дуели за обложување. Ова е последно коло во оваа година во Франција, по што ќе следи една мини пауза и со натпреварите ќе се продолжи на 13-ти јануари следната година.

Амиенс – Нант – ГГ @ 2.10 во 1xBet

Домаќинот сезонава ќе биде задоволен доколку избори опстанок во Лига 1, а тоа добро му оди досега. Амиенс е на 13-то место, но во моментов е во лоша форма и има три порази во низа. Нант е пријатно изненадување сезонава во Лига 1. Овој тим беше прв фаворит за испаѓање од лигата, но Раниери докажа дека знае како со малите тимови. Нант е на 5-то место и ако продолжи во овој стил ќе игра во Европа следната сезона.

Ангерс – Дижон – ГГ @ 1.83 во 10Bet

Домаќинот е предпоследен на табелата, додека Дижон е на 8-то место. Дижон изненади сезонава со офанзивниот фудбал, но тоа придонесе за слаба одбрана. Затоа оваа екипа ги игра едни од најефикасните мечеви сезонава во Лига 1.

Бордо – Момпеље – 1Х @ 1.27 во 1xBet

Ова е дуел на две екипи кои играат под својот просек сезонава. Амбициите им беа високи пред стартот на сезоната, но Бордо е на 15-то, а Монпеље на 11-то место. На двете екипи им гори под нозете и секој следен пораз ќе биде голем удар за нив. Претпоставуваме дека тоа е доволно за двете екипи да играат офанзивно на овој меч.

Генгамп – Сент Етиен – 1 @ 1.96 во 1xBet

Домаќинот е фаворит на овој дуел поради две причини. Игра на домашен терен и се наоѓа во многу подобра форма. Сент Етиен на гости е очаен сезонава, додека Генгамп има само еден пораз дома, па тоа е доволно за нас да претпоставуваме дека победа ќе слави домаќинот.

Лил – Ница – ГГ @ 1.83 во 10Bet

И ова е дуел на две големи разочарувања сезонава. Лил потроши многу пари за реконструкција на тимот и го донесе Биелса за нов тренер но попусто кога тимот е на 18-то место. Ница игра топло – ладно, но во последно време фати залет и сега има 4 победи во низа. Тоа е гаранција за подобри денови за екипата.

Марсеј – Троја – 1 @ 1.33 во 1xBet

Домаќинот е апсолутен фаворит на овој меч. Сезонава Марсеј игра одлично и во Лига 1 и во Лигата на Европа и до крајот ќе се бори за пласман во Лигата на Шампиони. Троја е солидна и се наоѓа на 14-то место, но кај Марсеј нема што да бара. Се освен победа на домаќинот ќе биде големо изненадување.

Мец – Стразбург – Х2 @ 1.43 во 1xBet

Мец е последен на табелата со само 8 бода и е аутсајдер на секој меч во Лига 1. Стразбург игра одлично сезонава, има по 6 победи, порази и ремија и е на 9-то место. На последните 6 меча оваа екипа забележа по 3 победи и ремија, а славеше и над неприкосновениот ПСЖ. Двојна шанса е добар избор за тип на овој дуел.

Монако – Рен – ГГ @ 1.83 во 10Bet

Монако остана без клучните фудбалери од минатата сезона, но повторно игра добро и е втор на табелата. Иако во одредени мечеви потфрли и забележа неочекувани резултати. Рен е солиден, се наоѓа на 7-то место и игра во одлична форма. На последните 11 меча, Рен има само два порази и тоа еден од ПСЖ. Според тоа, добри би било да го избегнете овој меч од вашите тикети.

ПСЖ – Каен – 1-1 @ 1.30 во 10Bet

Се знае кој е кој на овој меч и не е потребна некоја голема анализа. Каен е солиден сезонава и се наоѓа на 10-то место, но ПСЖ е апсолутен фаворит и се очекува нивна лесна победа.

Тулуз – Лион – 2 @ 1.90 во 1xBet

Лион има одличен тим, спој на младост и искуство и сезонава се очекува многу од нив. Тимот е на 3-то место и е голем конкурент за пласман во Лигата на Шампиони. Тулуз има добар тим но игра очајно и е на 17-та позиција на табелата. Се се сведува на победа на Лион и ние веруваме во таков епилог од овој дуел.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*