Лига на Шампиони: Букмејкерите ги одредија фаворитите

Лига на Шампиони

По неколкумесечна пауза во вторник продолжува Лигата на Шампиони. На програмата се осминафиналните натпревари во кои ќе следиме доста интересни и возбудливи средби. Букмејкерите си избраа свои фаворити, а ние се сложуваме со нив но не во целост.

Толку убедлив е Манчестер Сити сезонава на сите фронтови, што тимот на Пеп Гвардиола секаде е фаворит. Тие се главни фаворити и за подигнување на трофејот во Киев во Лигата на Шампиони. Коефициентот дека тие ќе станат шампиони е 4.60 во 10Bet.

Манчестер Сити

Недалеку зад нив, изненадувачки е ПСЖ со коефициент 6.20 во истата обложувалница. Имајќи во предвид дека Сити и ПСЖ никогаш не биле европски шампиони, можете да одиграте уште една интересна игра во 10Bet. Шампион да стане екипа која досега не ја освоила Лигата на Шампиони, а коефициентот за тоа е 2.32.

Можеби не и е дадена доволна почит на Барса која сеуште нема пораз сезонава во Ла Лига, бидејќи коефициентот за нив е 6.60. Истото важи и за Баерн Минхен кој според нас е подценет и коефициентот за нив е 6.80.

За разлика од овие екипи, навивачите на Реал Мадрид не можат да бидат задоволни од оваа сезона. Пред почетокот на Лигата на Шампиони, Реал беше фаворит за трофејот, но сега овој тим е на 5-то место. Коефициентот за освојување на трофејот за Реал Мадрид е 9.00. По нив следат две англиски екипи, Манчестер Јунајтед и Ливерпул за кои коефициентот во 10Bet е 15.00. Тешко е да се поверува дека овие два тима се кадарни за освојување на Лигата на Шампиони, но кога во прашање е Мурињо, сите опции се во игра.

На осмото место според фаворитската улога за освојување на трофејот е минатогодишниот финалист Јувентус со коефициент 17.00. Според нас, Јуве би требало да биде многу поголем фаворит, така што овој коефициент е солиден за навивачите на оваа екипа да си ја пробаат својата среќа. Следи тимот на Тотенхем за кого коефициентот е 26.00, додека Топ 10 фаворитите ги заокружува Челзи со коефициент 29.00.

По нив следат: Рома – 34.00, Севиља – 101.00, Шајхтор – 126.00, Порто – 126.00, Бешикташ – 201.00 и Базел – 401.00.

Наш предлог:

Шампион да стане екипа која досега не ја освоила Лигата на Шампиони @ 2.32 во 10Bet.