Наполи – Ман. Сити: Алан или Де Брујн ќе го решат мечот

Лига на Шампиони

Наполи и Манчестер Сити ќе го одиграат еден од најинтересните дуели во Лига на Шампиони, кои на програмата ќе бидат во среда. Разликата на минатиот меч беше во Де Брујн кој одлично ја држеше топката во свој посед. Од друга страна разочараа двајцата клучни играчи на Наполи од средниот ред и поразот беше неминовен. Но дали повторно ќе биде така и во Неапол ???

Наполи – Манчестер Сити

Алан vs Де Брујн

Среда, 20:45 часот, стадион: Stadio San Paolo ( Неапол )

Два клучни играчи во Наполи беа речиси невидливи кога овие две екипи се сретнаа пред две недели. Можеби тоа најдобро објаснува зошто Сити успеа да стигне до водство од два гола на Етихад. Жоргињо кој на минатиот дуел во Серија А имаше 138 додавања, со прецизност од 94.2% на средината на теренот против Сасуоло е еден од нив. Тој сега треба да одигра на слично ниво и да ја додаде потребната контрола за Италијанците. Тука е и Алан, кој имаше само 75 додавања со Сасуло, но со прецизност од 96%. Токму нив ги немаше во Манчестер, а токму тие се фудбалерите кои можат да направат разлика на овој дуел.

Токму Алан  ќе треба да биде во негова најдобра форма за да го спречи Кевин де Брујн да го води шоуто на овој меч. Најважната улога на белгиецот во последниве неколку недели е да ја рашири играта на средината на теренот. Тој ја задржува топката што подолго кај себе. Привлекува минумум двајца противнички фудбалери и најчесто ја протнува топката на левата страна до Лерој Сане. Тој пак го користи просторот кој го создал Де Брујн и ретко греши во такви ситуации. Овој пат Сане ќе има полесна задача покрај 35-годишниот Кристијан Маџо кој имаше проблеми и во Англија.

Доколку Алан не успее да го затвори Де Брујн брзо тогаш Сити треба да има доволно простор и шанси за да ги освои трите бода.

Наш предлог:

Победа на Манчестер Сити @ 2.50 во Unibet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.45 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*