Дерби на ден: Рома – Интер, анализа и предлог тип

Иако овој дерби дуел доаѓа веќе во второто коло, привлекува огромно внимание не само во Италија, туку и низ цела Европа. Причини за тоа има еден куп, но најголемата е Лучијано Спалети кој летово Рома ја замени со Интер.

Интер е препороден по доаѓањето на Спалети

Двете екипи започнаа со солидни победи, но Интер импресионираше многу повеќе од Рома, славејќи со убедливи 3:0 против Фиорентина па Интер сега оди на Олимпико со многу надеж, ако се земе во предвид начинот на кој овој тим славеше против Фиорентина. Токму Спалети се чини дека е најголемото засилување за Интер, бидејќи тој веќе ги подобри перфомансите на екипата во текот на подготвителниот период кога овој тим славеше против Баерн Минхен, Челзи, Лион и Виљареал. Проблем за Интер и оваа сезона може да биде тоа што тимот останува премногу зависен од Мауро Икарди, но со потпишувањето на Борја Валеро и Матијас Векино барем ја зацврстија стабилноста во средниот ред. Спалети одлично ја познава Рома и тоа ќе биде уште една голема предност за овој тим пред овој натпревар. За победа на Интер во бет365 коефициентот е одличен и изнесува 3.00.

Рома е многу послаба од минатата сезона

Рома дефинитивно е многу поразлична од минатата сезона. Еузебио ди Франческо направи голема работа со тимот на Сасуло минатата сезона, кога наспроти сите очекување играше офанзивно на гол повеќе и сосем заслужено заврши на 12-то место. Сега Ди Франческо ја презеде Рома, но ќе има крајно тешка задача да го повтори успехот од минатата сезона на овој тим. Рома минатата сезона беше втора, но летово остана без некои од најдобрите фудбалери кои беа незаменливи како Салах и Рудигер. Проблемите на овој тим беа видливи уште во првото коло кога и покрај победата на гости кај Аталанта, играта беше разочарувачка. Аталанта беше екипата која го диктираше темпото и создаваше шанси и само среќата и донесе победа на Рома која упати само 6 шутеви кон противничкиот гол и само еден во рамките на голот. За победа на Рома во бет365 коефициентот е 2.30.

бет365 со одлични коефициенти и многу игри за овој натпревар

Традиционално овие две екипи во меѓусебните дуели играат офанзивно и со доста голови на двете страни. Сепак Олимпико е еден од стадионите каде Интер игра најтешко во Серија А, па таму нема победа од 2011 година и Рома се надева дека оваа традиција ќе продолжи и сезонава. Букмејкерите и даваат поголеми шанси на Римската волчица, но во моментов според нас Интер е во поголема предност а коефициентот е вреден да се ризикува на победа на овој тим.

Наш предлог:
Победа на Интер @ 3.00 во бет365
Победа на Интер или реми @ 1.61 во бет365
Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*