ТИП НА ДЕНОТ: (09.05.2022, 19:00 часот) ВИБОРГ – ВЕЈЛЕ

Тип на денот
Тип на денот

Како за понеделник, има добра понуда за обложување. Денес во Тип на денот, избравме натпревар од данската Плеј-аут лига, во која освен за опстанок, се води борба и за излез во Европа.

Виборг е домаќин на Вејле и тој меч на нас ни привлече најголемо внимание од обложувачки аспект.

Бароу ќе ужива во последниот сезонски меч

Виборг се подготвува за овој натпревар кој е од голема важност за нив. Впрочем, секој нареден натпревар до крајот на сезоната ( четири натпревари ) е од голема важност, со оглед на тоа што имаат ист број на бодови како и Оденсе по 36 бода. Битката во оваа плеј-аут лига меѓу овие два тима е за пласман на првата позиција со која би обезбедиле разигрување за пласман во Лигата на конференции на УЕФА. По ремито 1:1 во против Нордсјеланд, сега Виборг нема победа на три меча по ред на кои забележа две ремија и пораз, па со тоа ја препушти првата позиција на табелата на Оденсе.

На тој натпревар со Нордсјеланд, Виборг имаше само 40% посед на топка и 7 обиди за гол. Единствениот играч кој постигна гол беше Клинт Лиманс во 78-та минута. Сега со Вејле мораат да ја поправат својата игра, доколку сакаат бодови и враќање на победничките патеки.

Премногу ретко во последно време Виборг покажа одбранбен квалитет. Загрижувачки е тоа што Виборг не успеа да ги спречи противниците да постигнат гол на 5 од нивните претходни 6 натпревари, примајќи 7 гола. Но сега имаат противник по мерка и тоа е вистинска шанса за победа.

Нортхемптон нема друга опција, освен победа

Фудбалерите на Вејле се преморени и тоа за нив ќе биде најголем проблем пред овој натпревар. Играа два полуфинални натпревари во Купот со Митјиланд и доживеаа два порази, а во меѓувреме во лигата загубија од Сондерјуск со 0:3 на домашен терен.

Напаѓачите не се баш расположени за голови, па на последните шест меча дадоа само три голови и тоа е уште еден проблем за нив. На другата страна од теренот, Вејле прими девет голови во таа серија, што е доволен показател за слабата или благо речено променливата форма на екипата.

Вејле се наоѓа на предпоследното место на табелата со бод повеќе од Сондерјуск и со седум бода помалку од местата кои обезбедуваат опстанок на четири кола до крајот. Ќе имаат тешка задача да обезбедат опстанок, без разлика како ќе заврши овој натпревар.

Тимски новости: Бароу

Шефот на Виборг, Џејкоб Фрис, воопшто не се грижи за фитнесот на своите играчи пред овој натпревар и може да смета на сите фудбалери.

Фрис ќе започне со систем 4-3-3: Лукас Лунд Педерсен; Даниел Ањембе, Николас Буерги, Мадс Лауритсен, Кристијан Соренсен; Џастин Лонвијк, Јепе Гренинг, Јакоб Бонде; Тобијас Беч, Џеј-Рој Грот, Јунес Бакиз.

Тимски новости: Нортхемптон

Ниту шефот на Вејле, Иван Прелец нема проблеми со составот. Но з аразлика од неговиот колега од спротивната страна, тој нема толку широк ростер на фудбалери.

Прелец најверојатно ќе игра во формација 3-4-3 користејќи ги: А. Брунст-Зоелнер; Денис Колингер, Раул Албентоса, Жером Опоку; Тобијас Моелгард, Лундрим Хетеми, Ебенезер Офори, Мико Алборноз; Д. Емануилидис, Лука Ѓорѓевиќ и Арбнор Муцоли.

Очекување:

Нема дилема дека Виборг има поквалитетен тим. Но искрено, не с еочекуваше дека Вејле ќе испадне од лигата, откако успеаа да направат солиден тим пред стартот на сезоната. Виборг нема да има лесна задача, но сепак очекувам нивна победа по серијата од три натпревари без победа.

ТИП:

Виборг – Вејле – 1 @ 1.73 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*