Божиќна програма и Боксинг деј во Англија: Како да типуваме за време на најинтересниот период во Премиер Лигата

Боксинг деј

Премиер лигата се пресели во еден од најинтересните периоди на сезоната. Позната божиќна програма или Боксинг деј. Многу интересни дуели не очекуваат за краток временски период, а самите празнични денови додаваат посебен шмек и го креваат расположението. Многуте натпревари создаваат големо расположение, доста изненадувања, замор и ротација и многу можности со добра анализа да се дојде до заработка.

Во буквална смисла на зборот за време на Божиќ во Англија сите живеат за фудбалот. Ова е еден од ретките денови кога во Англија луѓето имаат слободно време. Многу семејства и пријатели се собираат околу телевизиските екран или одат на стадион за да го следат нивниот омилен тим. Едноставно се е насочено кон фудбалот … тоа низ годините прерасна во еден вид на традиција за сите Англичани.

Тимовите со мал ростер немаат речиси никаква шанса

Три или четири натпревари во една недела се премногу за повеќето тимови и фудбалери и потребно е нешто посебно за да се добие некој бод повеќе преку Божиќната програма. Тешката програма често ги фаворизира врвните клубови, кои со своите широки ростери со висок квалитет можат да ги ротираат играчите. Така тие ќе имаат свежи сили за секој од натпреварите.

Помалите клубови го немаат истиот луксуз и мора да направат рамнотежа во секоја битка, но тие најчесто играат со помалку од 80% од своите можности. Овој статистички податок е од минатите две сезони. Неколку екипи од понизок ранг според систематизација на прикажаното на фудбалерите на терен играле со 80% проценти од својот најдобар просек.

Многу фактори се во игра во текот на овој период, но со толку многу поени што можат да се освојат за кратко време може да се реши и целата сезона. Затоа влогот е голем, па играч од средниот ред во овој период можете да го видите и на бековската позиција, но и како класичен напаѓач.

Ливерпул го има најтешкиот распоред во Божиќната програма

Во моментов на врвот на табелата е Ливерпул со 4 бода предност од Манчестер Сити и се чини дека може да ја загуби предноста во овој период. Фудбалерите на Клоп го имаат најтешкиот распоред. Прво се домаќини на Њукасл па играат две дербија по ред, со Арсенал дома и со Сити во Гости. Од таа гледна точка јасно е дека Ливерпул ќе направи се за да го добие првиот дуел со Њукасл, но токму на тој меч Клуп ќе има најдобра можност да ротира со фудбалерите. Затоа добро е да се избегне Ливерпул на вашите тикети во овој период. Или подобро кажано, ако веќе решите да одиграре на Ливерпул, можеби е најдобро да одиграте единица на дуелот со Арсенал.

Тимот кој е последен на Нова Година, секогаш ја напушта лигата

Од друга страна, постои тесна трка помеѓу екипите од втората до петтата позиција на табелата. Тоа значи дека Божиќната програма може да биде клучна за нив, бидејќи тимовите со лош период речиси може да бидат исклучени од трката за пласман во Лигата на шампионите. Тотенхем и Челзи го имаат најлесниот распоред во овој период, па голема е веројатноста дека ќе напредуваат на табелата.

На другиот крај на табелата има исто така интересна трка. Статистиката ни кажува дека тимот кој ќе се најде на последното место на Нова Година речиси секогаш ја напушта лигата.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*