ТИП НА ДЕНОТ: (21.04.2022, 19:00 часот) ВЕРНАМО – МАЛМЕ

Тип на денот
Тип на денот

Во рамки на 4-то коло во шведската прва фудбалска лига, Вернамо е домаќин на шампионот Малме. Ќе биде ова интересен меч, без разлика што Малме во дуелот влегува како голем фаворит за победа.

Вернамо ја бара првата победа сезонава

Вернамо ќе се обиде да ги подобри своите перфоманси по на нивното последно гостување и поразот со 4:1 во последниот натпревар против Елфсборг.

На тој натпревар, Вернамо и не изгледаше така лошо како што првично наговестува резултатот. Имаше 51% посед на топка, но затаи во завршницата. Попуста беше контролата врз топката кога немаше никаква завршница. Вернамо со само 6 обиди кон голот, на крајот не можеше да забележи подобар резултат. Стрелец за Варнамо беше Маркус Антонсон во 81-та минута, само за почесен гол.

Вернамо на Ким Хелберг ја погоди мрежата на противникот 5 пати во текот на претходните 6 гостувања. На другиот крај од теренот, бројката на голови кои се постигнати против нив во истите тие натпревари изнесува 9. Но кога во прашање се домашните натпревари, оваа екипа е сосема друга. Сезонава одигра нерешено со Сириус на домашен терен, а минатата сезона во втората лига на Шведска, Вернамо имаше само два порази пред своите навивачи.

Малме по одбрана на трофејот

Малме ќе влезе во пресметката со Вернамо по победата од 3:0 во Алсвенскан лигата во дербито против АИК. По нерешените 0:0 во второто коло со Елфсборг, таа победа за Малме значеше многу. Тие секако се фаворити сезонава за шампионскиот трофеј и очекуваат победничка серија уште на стартот.

На мечот со АИК, победата е убедлива, но ако се погледне статистиката веднаш се гледа дека гостите биле подобар тим на теренот. Сепак, се бројат головите, а тгри гола постигна Малме преку Тоивонен и двата гола на Телин. Малме знаеше точно што сака на тој меч и веројатно свесно му ја препушти играта на противникот во второто полувреме.

Со две победи и реми и со гол разлика од 5 дадени и само еден примен гол, Малме не смее да биде незадоволен од стартот на сезоната во Шведска, но доколку не слави на натпреварите како овој кога е голем фаворит, тогаш ќе има проблеми сезонава да ја одбрани шампионската титула.

Тимски новости: Вернамо

Менаџерот на Вернамо, Ким Хелберг, нема речиси никакви проблеми со своите фудбалери пред овој меч и го има целиот тим на располагање.

Можеби оваа екипа нема широк ростер на фудбалери како Малме или како повеќето екипи во Шведска и тие имаат големи проблеми кога имаат повреди или суспензии, но кога Вернамо го има целиот ростер на располагање, тогаш делуваат многу посилно и посигурно на теренот.

Според наше мислење, Вернамо повторно ќе ја искористи формацијата 4-3-3 за овој меч и би требало да изгледа идентично како и на предходниот меч: Филип Војтехович – Виктор Ларсон, Виктор Ериксон, Робин Тихи, Френсис де Вриј – Чарли Виндехал, Вилијам Кендал, Оскар Јохансон – Нетињо , Маркус Антонсон и Вендерсон.

Тимски новости: Малме

Менаџерот на Малме, Милош Милојевиќ за разлика од неговиот колега од спротивната страна има одредени проблеми со составот и има намалени опции. Ола Тоивонен кој постигна дв агола на предходниот меч со АИК се здоби со повреда на коленото и неговиот настап е под знак прашалник за овој меч. Веќе подолго време повредени се уште тројца фудбалери. На предходниот меч со АИК, македонскиот репрезентативец Ракип излезе пред крајот на првото полувреме поради повреда, но тој веројатно ќе настапи на овој меч.

Малме ќе игра во формација 4-3-3: Јохан Далин – Феликс Бејмо, Ласе Нилсен, Денис Хаџикадуниќ, Мартин Олсон – Андерс Кристијансен, Оскар Левицки, Ердал Ракип – Јо Инге Бергет, Исак Кизе Телин и Вељко Бирманчевиќ.

Очекување:

Без разлика на неколкуте проблеми со кои се соочува Милојевиќ, Малме е голем фаворит за победа. Целта на Малме е одбрана на шампионскиот трофеј, а оваа екипа има доволно квалитетен ростер на фудбалери и за успех во Европа. Вернамо ќе брка опстанок сезонава и тие шансата треба да ја бараат на дуелите со екипи од свој ранг.

ТИП:

ВЕРНАМО – МАЛМЕ – 2 @ 1.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*