Премиер Лига 7-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов на програмата во англиската Премиер Лига се дуелите од 7-то коло. Ќе следиме интересни средби од сабота до понеделник, но дербито е на крајот и тоа меѓу Јунајтед и Арсенал.

Лестер – Њукасл – 1 @ 1.53 во Bet365

Лестер потсеќа на своите шампионски денови од пред неколку сезони. Тимот е на третото мести и игра одличен фудбал. Њукасл пак како што изгледа ситуацијата во моментов би требало да се бори за опстано сезонава. Домаќинот е фаворит и очекувам тие да ја продолжат својата успешна низа.

Шефилд Јунајтед – Ливерпул – 2 @ 1.33 во Bet365

Дали Црвените ќе дојдат до скор од 7:0? Да, ќе дојдат! Не дека Шефилд е слаб, напротив тие прикажуваат игри над сите очекувања. Во минатото коло славеа над Евертон во гости со 0:2 и се најдоа во една неочекувана еуфорија. Но сега на ред доаѓа меч со Ливерпул. Можеби во најдобро време за Шефилд, но како игра Ливерпул сезонава тешко дека ќе дозволи Шефилд да изненади уште еднаш.

Астон Вила – Барнли – ППХ @ 2.10 во Bet365

Одма ќе кажам дека ова е тежок меч за типување. Барнли има поквалитетен тим, но Астон Вила игра дома, а кога е така тие можат да изненадат и некои од фаворитите. Имаат по една победа и реми и 4 порази до сега, а пак Барнли по две ремија, победи и порази. Ќе одлучуваат мали нијанси и најдобро е да го избегнете овој меч на вашите тикети.

Бурнемут – Вест Хем – ГГ @ 1.50 во Bet365

Е ова е веќе натпревар кој привлекува големо внимание. Меч помеѓу две екипи кои се најпријатни изненадувања сезонава и се наоѓаат на 5-то, односно 6-то место на табелата. Вест Хем загуби вопрвото коло и од тогаш има три победи и две ремија, а пак Бурнемут има две победи по ред и тоа над Евертон и Саутемптон. Двете екипи сакаат победа и ќе нападнат без да ги штедат силите. Затоа очекувам голови и на двете страни.

Челзи – Брајтон – 1 @ 1.43 во Bet365

Лампарт не тргна добро со Челзи. Но тој има многу кредити од управата, повеќе од било кој негов предходник. Впрочем доби одврзани раце да форсира млади фудбалери и тоа во моментов колку што е добро за иднината на екипата, толку е лошо на резултатски план. Лампарт и целосно ја промени филозофијата и игра напаѓачки во сите 90 минути па затоа паѓаат голови на нивните мечеви и на двете страни. Брајтон нема победа од првото коло, па ова е добра шанса за Лампарт да се врати на победите.

Кристал Палас – Норвич – 1 @ 1.95 во Bet365

Норвич премногу се потпира на гол играчот Пуки. Доколку тој е добро затворен тие ја враќаат топката назад и немаат идеа. Дадоа 9 голови од кои дури 6 се дело на Пуки. Кристал Палас пак е поквалитетна екипа на индивидуален план, а и игра на домашен терен па за мене тоа е доволно за да верувам во нивна победа.

Тотенхем – Саутемптон – 1 @ 1.43 во Bet365

Спарси разочараа досега. Покетино очигледно се наоѓа во најнезавидна ситуација од кога е на кормилото на овој тим. Имаат само две победи, на кои додадоа и по две реија и порази. Интересно, но поразите дојдоа од екипи кои беа аутсајдери, а пак Спарси одиграа одлично со фаворитите. Саутемптон знае да изненади фаворит, но сега игра на гости и тешко дека може да очекува бодови.

Вулверхемптон – Ватфорд – 1 @ 1.90 во Bet365

Дерби на дното, во буквална смисла на зборот. Ватфорд е последен, а Вулвс е предпоследен. Двете екипи немаат победа досега, но Ватфорд има две ремија, а Вулвс 4. Големо е разочарувањето и кај двете екипи, а како да не биде кога тие имаа многу поголеми амбиции сезонава. Јас очекувам Вулвс да го оправда својот квалитет и да дојде до првата победа, а Ватфорд шансата треба да ја бара дома и против послаби екипи.

Евертон – Манчестер Сити – 2 @ 1.31 во Bet365

Евертон се надеваше на излез во Европа, но ништо од тоа. Повторно потрошија еден куп пари и повторно без резултат. Имаат два порази по ред и тоа од екипи како Бурнемут и Шефилд и нема што да бараат против Сити. Тимот на Пеп по изненадувачкиот пораз од Норвич, славеше со неверојатни 8:0 над Ватфорд и мислам дека нема да застанат тука.

Манчестер Јунајтед – Арсенал – ГГ @ 1.53 во Bet365

Дербито во Премиер Лигата е во понеделник. На Олд Трафорд гостува Арсенал. Ни едните ни другите не се на ниво, а ова особено важи за домаќинот. Но победа на една на екипите на овој меч, може да значи пресврт во сезоната. Тоа значи дека ќе се напаѓа и на двете страни, но ќе има и тактичко надмудрување. Ако се погледне традицијата треба да очекуваме голови на двете страни.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*