ТИП НА ДЕНОТ: (28.01.2022, 22:00 часот) КОЛУМБИЈА – ПЕРУ

Колумбија

Колумбија ќе се стреми да се врати на победничките патеки во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2022 година кога ќе го пречека со Перу на Естадио Метрополитано во петок.

Домашната селекција, која има само три победи од 14 натпревари, моментно е на четвртото место во квалификациите, со ист број на бодови како и петтопласираниот Перу, па овој меч и за двете селекции е веројатно најважниот во овие квалификации.

Колумбија тешко победува, но и тешко губи

Колумбија победи на три меча, има дури осум нерешени средби и три порази од 14-те квалификациски натпревари и собра 17 бодови, што ја остави на четвртото место – шест бода зад третопласираниот Еквадор.

Ла Триколор всушност ремизираше на четири од последните пет натпревари во квалификациите и тоа сите четири пати со идентични 0:0, покрај тоа што претрпе пораз од Бразил со 1:0 во Ноември. Откако забележаа победа од 3:1 над Чиле во Септември тие се немаат радувано.

Како што стојат работите, тимот на Реиналдо Руеда е на добра позиција, но всушност има само два бода повеќе од осмопласираната Боливија, а загрижува фактот што имаат само три победи од 14-те квалификациски натпревари досега.

Колумбија беше присутна на последните две Светски првенства, стигнувајќи до четвртфиналето на турнирот во 2014 година, пред да се пласира во осминафиналето четири години подоцна. Ќе биде големо разочарување ако оваа селекција сеуште предводена од Фалкао не обезбеди пласман на Мундијалот.

Перу сака да продолжи со континуитетот

Перу ги доби последните два натпревари од квалификациите за пласман на Светското првенство, победувајќи ја Боливија со 3:0 пред да забележат победа од 1:2 над Венецуела во нивните два меча во Ноември. Со 17 бода од 14 меча, ја делат петтата позиција на табелата токму со Колумбија.

Избраниците на Рикардо Гарека со победа на овој натпревар би ја надминале Колумбија, а фактот што освоија девет бода од последните можни 15 треба да значи дека самодовербата е на високо ниво.

Перу беше присутен на Светското првенство во пет претходни прилики и јасно е зошто тие очекуваат пласман на Мундијалот. Сепак, на овој меч во Баранкуља тие ќе бидат аутсајдери.

ТИП:

КОЛУМБИЈА – ПЕРУ – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*