СП во кошарка – Ден 5: Најава, анализа и предлог типови

Светско Првенство во кошарка

Во групите А, Б, Ц и Д во среда ќе се одиграат натпреварите од третото, последно коло од групната фаза. Во некои групи се е веќе решено по првите две кола, но во некои последното коло е да се биде или не за дел од репрезентациите.

ГРУПА А

Брег на Слонова Коска – Полска – 2 со АХ +8.5 @ 1.32 во Bet365

Полска е најголемото изненадување до сега. Оваа селекција беше аутсајдер после Венецуела и Кина во оваа група, но славеше над двете селекции. Треба да се случи чудо за Полска да не ја гледаме во втората фаза. Селекцијата од Африка има два порази и ќе разигрува за пласман.

Венецуела – Кина – 2 @ 1.41 во Bet365

Кина разочара против Полска. Ја имаа победата во раце, но со несватливи грешки доживеаа пораз по продолженија. Сега мораат да слават во директен судир со Венецуела. Но мораат да слават и Венецуелците. Победникот ќе и се придружи на Полска во втората фаза, а сепак фаворит пред се поради домашниот терен е Кина.

ГРУПА Б

Јужна Кореја – Нигерија – 2-2 @ 1.31 во Bet365

Се е решено во оваа група, а овие две репрезентации се без можност за пласман во втората рунда. Сепак не е сеедно кој ќе заврши на последното место, бидејќи следуваат натпреварите од разигрувањето за пласман. Нигерија даде поголем отпор на фаворитите и нема дилема дека се поквалитетна селекција од Јужна Кореја.

Русија – Аргентина – 2 @ 1.32 во Bet365

Дерби на денот и битка за лидерската позиција во групата Б. Оваа група вкрстува со група А, што само по себе може да го доведе до прашање ова последно коло од натпреварувачка гледна точка. Двете репрезентации можат да бираат со кого ќе играат, но реално и двете селекции се поквалитетни од оние во групата А. Во секој случај ќе следиме еден интересен и неизвесен меч.

ГРУПА Ц

Порто Рико – Тунис – 2 со АХ -8.5 @ 1.39 во Bet365

И тоа како овој меч е важен за двете селекции кои се пред историска можност. Победникот ќе обезбеди пласман во следната фаза, но искрено тешко е да се погоди кои ќе биде посреќниот тим. Двете селекции славеа над Иран, а загубија од Шпанија. Нешто подобро одигра Порто Рико, но Тунис во никој случај не смее да се отпише.

Шпанија – Иран – 2 со АХ -33.5 @ 1.35 во Bet365

Шпанија си ја заврши работата и сега без никаков притисок го очекува овој меч, кој за нив треба да биде само подготовка за продолжението од шампионатот. Иран е далеку од квалитетот на Шпанија и ќе се обиде да загуби со помала разлика, а можеби и тие ќе ја чуваат силата за оние натпревари за подобар пласман.

ГРУПА Д

Ангола – Филипини – 1 @ 1.45 во Bet365

Филипинците пред првенството најавуваа чудо, но наместо тоа доживеаа два дебакли од европските селекции во групата. Ништо подобро не помина ни Ангола, но барем одигра одлично. Ова е директен меч за третото место и е тежок за типување, па би било добро да го немате на вашите тикети.

Италија – Србија – 2 со АХ +7.5 @ 1.36 во Bet365

Уште едно големо дерби и меч кој привлекува големо внимание. Двете селекции се сигурни патници во следната фаза, но не е сеедно кој ќе биде прв, а кој втор. Поразениот од оваа пресметка ќе налета на Шпанија, а тоа никако не е добар избор. Двете селекции ќе дадат се од себе за победа, но сепак Србија е многу поблиску до тоа.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*