НХЛ ТИП: ОТАВА – ТАМПА БЕЈ, молњите фатија залет и редат победи во Канада

Тампа Беј

Интересен меч н еочекува во сабота вечерта во американската хокеј НХЛ лига. “Молњите” од заливот Тампа ја продолжуваат својата канадска авантура во сабота кога ќе се соочат со “Сенаторите” од Отава во канадскиот центар за гуми- Отава.

Молњите изгледаат незапирливо

Тампа Бај моментално се втори во источната конференција со 38 бодови. Но пред ова коло со ист број на бодови се уште три екипи: Флорида, Вашингтон и Торонто. Интересно, но од овие екипи само Вашингтон не е во Атланската дивизија па тоа само по себе укажува дека без разлика на моменталната позиција, се може да се проени преку ноќ.

Сепак, со оглед на тоа што тимот го освои Купот Стенли во изминатите две сезони, нивниот почеток беше малку бавен.

Тампа се во Канада веќе неколку дена и одиграа дуели со Монтреал и Торонто кои важат за посилни канадски тимови од Отава и славеа две победи. Тие победија со 2:3 против Монтреал и изгледаа многу добро на мразот. На тој меч го видовме карактерот на оваа екипа. Имаа негатива од 2:1 во третиот и последен период, но со два гола на крајот дојдоа до сите бодови.

Со Никита Кучеров кој е повреден и е надвор од тимот, Стивен Стамкос е предводник на екипата со 28 бодови, додека одбранбениот играч Виктор Хедман заостанува со 27. Стамкос има 12 гола сезонава и е единствениот двоцифрен во ростерот.

Отава со катастрофална одбрана

Отава се бори но нема среќа, падна на 7-то место во истата дивизија – Атланската, и тие влагаат во овој меч со лоша серија од 3 победи и дури 7 порази во нивните последни 10 натпревари.

Сенаторите имаат способност да постигнуваат голови, но во дефанзива премногу често беа катастрофални.Во вторникот вечерта, сенаторите беа поразени со 3:5 од Њу Јорк Исландерс, тим кој загуби вкупно 11 дуели пред тој натпревар и уште еднаш нивната неможност да се одбранат ги чинеше победа во тој меч. Еден од стрелците на Отава таа вечер беше Џош Норис, кој го постигна својот 11-ти гол во сезоната. Сепак Норис е единствената светла точка сезонава за екипата.

Отава оваа сезона користеше три различни голмани, а нивните проблеми се нагласени со фактот што сите тројца во моментов примаат повеќе од три гола по натпревар.

ТИП:

ОТАВА СЕНАТОРС – ТАМПА БЕЈ МОЛЊИ – 2 @ 1.77 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*