Бундеслига 34-то коло: Кој ќе обезбеди опстанок, кој ќе испадне, а кој ќе оди во Европа !?

Бундеслига

Во германската Бундеслига викендов се игра последното сезонско коло. Има битки за опстанок, за пласман во Лигата на Шампиони и Лигата на Европа. Се на се не очекуваат доста интересни и неизвесни средби.

Баер Леверкузен – Хановер – 1 @ 1.21 во Pinnacle

Леверкузен се наоѓа на 5-то место на табелата но со ист број на бодови како и Хофенхајм кој е на 4-то место, последно кое води во Лигата на Шампиони. Токму тоа е и најинтересната битка од последното коло во Бундеслигата. Хановер го осигура опстанокот, а Леверкузен мора да слави победа и да чека кикс на Хофенхајм, доколку сака во Лигата на Шампиони. Очекуваме дека тие својата работа ќе ја завршат и ќе чекаат поволни вести од Хофенхајм.

Хофенхајм – Борусија Дортмунд – ГГ @ 1.33 во 10Bet

Хофенхајм сепак има многу потешка задача од Леверкузен, бидејќи игра со Борусија Дортмунд. Иако Дортмунд официјално нема обезбедено пласман во Лигата на Шампиони, гол разликата е на нивна страна. Затоа пак Хофенхајм мора да слави доколку сака во европската елита следната сезона. Сепак јасно е дека Дортмунд нема да препушти ништо на случајноста и ќе се обиде чесно да ја заврши сезоната.

Баерн Минхен – Штудгард – ГГ @ 1.59 во 10Bet

Баерн Минхен одамна е шампион и одамна го чека крајот на сезоната. Штудгард пак ги надмина очекувањата на сите оваа сезона и доколку победат во Минхен и се поклопат резултатите на останатите натпревари ќе можат во Лигата на Европа. Сепак тешко дека ќе дојде до таков епилог дури и ако Штудгарг направи чудо против Баерн. Домаќинот ќе игра и со неколку млади фудбалери, но и покрај тоа е голем фаворит на овој меч.

Фрајбург – Аусбург – 1Х @ 1.29 во 10Bet

Аусбург е мирен на средината на табелата и веќе се спрема за следната сезона. Фудбалерите на овој тим со нетрпение ја чекаат летната пауза. Од друга страна Фрајбург има три бода предност во однос на Волфсбург кој се наоѓа на местото кое води во бараж за опстанок. Но Фрајбург има послаба гол разлика и доколку загуби, а Волфсбург победи тогаш ќе падне на местото кое води во бараж за опстанок. Не веруваме дека Фрајбург ќе дозволи пораз против екипа која без никакви мотиви им доаѓа на гости.

Хамбургер – Менхенгладбах – ГГ @ 1.51 во Coinbet24

Хамбургер се надева дека со победа над Менхенгладбах и пораз на Волфсбург, ќе стигне до местото кое води во бараж за опстанок. Со секаков друг епилог, Хамбургер ќе испадне од лигата. Впрочем, ако се знае дека Волфсбург има лесна задача тогаш јасно е дека Хамбургер е во неповолна позиција, без разлика што игра против Менхенгладбах кој нема никакви мотиви пред овој меч.

Херта – Лајпциг – 3+ @ 1.53 во Coinbet24

Лајпциг се мачеше цела сезона да одигра на високо ниво и дома и во Европа, но тоа на крајот се покажа како неисплатливо. Сега тимот мора да слави победа во последното коло доколку сака во Лигата на Европа. Херта е на средината на табелата и откако обезбеди опстанок, а знаеше дека нема шанси за излез во Европа игра топло-ладно. Лајпциг е фаворит, но Херта покажа дека и покрај малите амбиции и малиот мотив игра добар и врвен фудбал.

Мајнц – Вердер – ГГ @ 1.51 во 10Bet

Ова е дуел на две екипи кои долго време беа во долниот дел на табелата и се бореа за опстанок. Но сега се мирни, немаат шанси за испаѓање од Бундеслига и го чекаат крајот на шампионатот. На некој начин, ова ќе биде како пријателски меч за нив или меч за опростување од сезоната пред летниот одмор.

Шалке – Ајнтрахт Франкфурт – ГГ @ 1.57 во Coinbet24

Шалке го осигура второто место на табелата веднаш зад шампионот. Екипата се наоѓа во одлична серија и сосем заслужено ќе биде вицешампион. Ајнтрахт долго време беше на местата кои водат во Лигата на Шампиони, но сега мора да слави победа доколку сака барем во Лигата на Европа. Имаат тешка задача пред себе, но во секој случај тие се најголемото изненадување сезонава во Бундеслига.

Волфсбург – Келн – 1 @ 1.67 во Pinnacle

Дојдовме до последниот меч сезонава во Германија, но меч кој решава околу опстанокот во Бундеслига. Келн е одамна испаднат од лигата и одамна се спрема за втората лига. Но Волфсбург се наоѓа на местото кое носи бараж за опстанок. Со победа може да обезбеди директен опстанок или најлошо да игра бараж. Со секој друг резултат, може да се случи испаѓање или најдобро бараж за опстанок.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*