Ла Лига 17-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 17-то коло на шпанската Ла Лига. Мора да напоменеме дека натпреварот помеѓу Виљареал и Реал Мадрид е одложен поради Светското клубско првенство.

Жирона – Хетафе – 3+ @ 2.57 во 1xBet

Во воведниот натпревар од 17-то коло на шпанската Ла Лига се сретнуваат Жирона и Хетафе.  Фудбалерите на Жирона играат променливо оваа сезона и моментално се наоѓаат на 10-то место на табелата. Во минатото коло во гости беа поразени од Севиља, додека пред тоа доживеаа пораз од Билбао и тоа во последните моменти од натпреварот.  Хетафе се фантастични оваа сезона, а за тоа зборува и одличната седма позиција на табелата. Сметаме дека овој меч ќе биде отворен и ќе има голови.

Реал Сосиедад – Алавес – Х2 @ 1.95 во 1xBet

Ако ги гледаме натпреварите на гостински терен, Сосиедад би требало да биде второ место на табелата. Голем проблем се натпреварите на домашен терен, каде што после 12 кола ја остварија првата победа. Сепак мора да признаеме дека во последно време ја расипаа и гостинската форма. Алавес ја игра најдобрата сезона досега. Имено, оваа екипа се наоѓа на одличната шеста позиција која на крај води во Лига Европа. Со оглед на лошата форма на домаќините типуваме двојна шанса за гостинот.

Бетис – Еибар – 1 @ 1.83 во Coinbet24

Бетис пријатно не изненадува оваа сезона, па затоа и се наоѓа на петтата позиција на табелата. Екипата од Андалузија се наоѓа во одлична форма бидејќи имаат три врзани победи кои ги остварија без поголеми проблеми. Во минатото коло ја изиграа можеби најдобрата партија оваа сезона, бидејќи на гостувањето кај Еспањол славеа со 3:1. Кога е Еибар во прашање, оваа екипа игра променливо и по системот топло ладно. Сметаме дека домаќинтие се апсолутни фаворити и типуваме победа за нив.

Атлетико Мадрид – Еспањол – 1 @ 1.40 во Bet365

Еден од најинтересните натпревари на ова 17-то коло се игра во Мадрид каде што домаќинот Атлетико Мадрид го дочекува Еспањол. Момците на Симеоне играат добро оваа сезона на двата фронта. Моментално се трети на табелата, но се уште имаат шанси за титула. Еспањол имаше одличен период, па потоа навлезе во криза. Во минатото коло беа поразени од Бетис, па не веруваме дека на ова гостување ќе ја прекинат лошата серија.

Барселона – Селта –Г.Г @ 1.74 во Coinbet24

Фудбалерите на Барселона се фантастични оваа сезона и вообичаено ја имаат лидерската позиција на табелата. Сега во гости им доаѓа екипата на Селта која има посебна инспирација против најголемите клубов во Шпанија. Оваа екипа игра солидно оваа сезона и се наоѓа на деветтото место на табелата. Барселона е фаворит во овој дуел, но сметаме дека гол-гол е најсигурниот избор за овој натпревар.

Атлетик Билбао – Ваљадолид – 1 @ 1.80 во 1xBet

Сигурно најголемото разочарување оваа сезона е Атлетик Билбао, кој после 16 изиграни натпревари се наоѓа на 18-то место на табелата. Сепак, оваа екипа во последните две кола почна со најдобри партии, а искрено не е лесно да се одолее на екипата од Алавес. Од друга страна Ваљадолид во минатото коло изигра одличен натпревар, но пак не успеа да комплетен пресврт против Атлетико Мадрид.  Моментално се на 12-то место, а до пред неколку кола беа на позиција која води во Европа.

Валенсија – Хуеска – 1 @ 1.38 во Bet365

Валенсија воопшто не игра како ние што очекувавме, а моментално се наоѓаат на 14-то место на табелата. Со оглед на тоа што прикажа доста лоши резултати, тие можат да бидат задоволни со моменталната позиција. Хуеска е главниот фаворит за елиминација во Сегунда бидејќи тие се наоѓаат на последната позиција на табелата. Тешко е да очекуваме дека Хуеска ќе земи три бода на Местаља, па затоа типуваме на победа за домаќинот.

Леганес – Севиља – 3+ @ 2.00 во Coinbet24

Леганес се повеќе и повеќе ни прикажува одлични партии фудбал, а на тој начин побегнаа од опасната зоната. Во минатото коло ремизираа во Виго бидејќи мечот со Селта заврши без голови, а тоа е добар резултат со оглед на тоа дека Селта ретко губи бодови на домашен терен. Севиља има само три бода помалку во однос на Барселона и сигурно ќе се сака да стигне до оваа позиција. Можеби гостувањето кај Леганес нема да биде лесно, па затоа решивме да типуваме 3+.

Рајо Валекано – Леванте – 2 @  3.15 во Bet365

Рајо и Хуеска се кандидатите за испаѓање од Ла Лига и селидба во Сегунда. Имено оваа екипа е на претпоследното место со само 10 освоени бода. Во претходните две кола оваа екипа доживеа два порази, иако бееше тешко да се очекува дека ќе триумфира кај Бетис и Реал Мадрид. Леванте доживеа пораз од Барселона во минатото коло и сега сака да се оправда пред своите навивачи за тој дебакл. Сметаме дека Валекано е одлична шанса за тоа и очекуваме победа за Леванте.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*