А.Франкфурт – Лајпциг: Домаќинот со очајна сезона, Лајпциг по прва гостинска победа

Ајнтрфахт Франкфурт - Лајпциг

Лајпциг патува на запад за да се соочи со Ајнтрахт Франкфурт на Дојче Банк Парк арената во рамки на 10-то коло од германската Бундеслига. Воедно, ова е и еден од најпривлечните дуели ова коло во Германија.

Домаќините се на 15-тото место на табелата, само едно место над плејофот за испаѓање, додека гостите досега имаа мешана сезона и се наоѓаат на шестото место.

Франкфурт игра под сите очекувања

Франкфурт имаше тежок почеток на сезоната, се мачеше да го балансира своето време во Бундеслигата и Лига Европа, а нивната форма во лигата страда.

Добри се во Европа, собраа седум бода од нивните први три натпревари и моментално се наоѓаат на првото место во групата Д, но се мачат во лигата, што резултираше со серија од пет последователни нерешени средби во август и септември.

Но по онаа шокантна победа над моќниот Баерн Минхен на гости со 1:2, сите помислија дека конечно екипата ќе заигра според очекувањата. Сепак, од тогаш тие ги загубија последните два натпревари – 1:2 дома од Херта Берлин и разочарувачки пораз од 2:0 против Бохум минатиот викенд.

Двете големи заминувања во текот на летото очигледно беа фактор оваа сезона, при што најдобриот стрелец од минатата сезона Андре Силва е во Лајпциг, а поранешниот менаџер Ади Хутер се пресели во Борусија Менхенгладбах. Очигледно е дека сезонава ќе биде тешка за Ајнтрахт Франкфурт.

Лајпциг сака прва победа на гости сезонава

На Силва нема да му биде лесно против своите поранешни соиграчи, особено што сака да се подобри во неговиот нов клуб.

Португалскиот напаѓач постигна само два гола во девет првенствени натпревари – како и еден против ПСЖ во Лигата на шампионите, што е премалку за играч од тој калибар.

Домашната форма не беше проблем за американскиот шеф на Лајпциг досега. Тие имаа четири победи и еден пораз дома, но пораз од Баерн Минхен. Од друга страна очајни се на гости каде сеуште немаат победа сезонава забележувајќи по две ремија и порази.

Вицешампионот од минатата сезона се искачи на шестото место на табелата со удобна победа од 4:1 дома против Гројтер Фурт минатиот викенд, но сопствениците на Лајпциг имаат големи очекувања и Марш ќе треба значително да ја подобри формата на гости.

Тој ја има шансата овој викенд против тимот од Франкфурт кој не е на нивното вообичаено ниво.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во Bet365

Победа на Лајпциг @ 1.77 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*