Торино – Сампдорија: Трите бода се единствена опција за двете екипи

Торино

Со оглед на тоа што двете екипи имаат само една победа од нивните последни шест натпревари, Торино и Сампдорија играат меѓу себе во сабота навечер со само една мислам – освојување надрагоцени три бода.

Торино го помина најтешкото

Распоредот на натпревари сигурно не беше наклонет кон Торино во текот на месец октомври, а во тешка серија на натпревари тие беа поразени од Наполи, градскиот ривал Јувентус и и од Милан.

И покрај тоа што главниот тренер Иван Јуриќ тврдеше дека дуелот на Сан Сиро во вторникот е нивната „најдобра изведба во сезоната“ – тоа не беше доволно за бодови. Сепак, факт е дека Торин на теренот изгледаше подобро од Милан, па дури и статистички гледано беше поубедлив. Фалеше само гол во мрежата на Милан и се случи пораз од 1:0. Со идентичен резултат во овој тежок распоред тие загубија и од Јуве и од Наполи.

Но нема разочарување во тимот и сега сите во Торино се убедени дека со такви ирги можат до многу бодови во натпреварите против екипи од својот ранг.

Сепак, Јуриќ целосно да ја трансформира екипата која беше препознатлива по многуте голови на нивните дуели. Така, Торино од екипа со една од најлошите одбрани во дивизијата, сезонава примија помалку голови од екипи како Јувентус, Аталанта и Интер оваа сезона.

Сампдорија игра крајно ефикасни натпревари сезонава

Слично како и нивните противници овој викенд, Сампдорија само го вкуси успехот во Серија А против Специја во последно време, забележувајќи победа од 2:1 над своите ривали од Лигурија минатиот викенд за да стави крај на серијата од само еден бод од четири меча. Во текот на неделата Сампдорија загуби од Аталанта со 1:3.

Севкупно, Сампдорија сега прими 17 гола во последните шест натпревари – повеќе од која било друга екипа во тој период и опасно се доближува до зоната за испаѓање.

Интересно, но она што важеше за Торино изминатите сезони – екипа која игра крајно ефикасни натпревари – сега важи за Сампдорија. На последните пет меча во Серија А, на натпреварите на оваа екипа паднале вкупно 23 гола, или во просек по 4.6 гола по натпревар.

Прогноза:

Победа на Торино @ 1.91 во Bet365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*