Лига на Европа: Наполи – Лајпциг, анализа и предлог тип

Наполи - Лајпциг

По разочарувачкиот настап во Лигата на шампионите, овие две екипи ќе се обидат да се извадат со добар настап во Лигата на Европа. Сепак и двата тима се одлични во домашните шампионати. Лајпциг е втор, а Наполи е лидер во Серија А и барем во домашните шампионати немаат проблеми сезонава.

Наполи е еден од фаворитите за трофејот

Наполи има неверојатна сезона, но само кога во прашање е Серија А. Оваа екипа во Италија е лидер на табелата и досега забележа 20 победи, 3 ремија и само еден пораз. Нападот е перфектен и постигна 54 гола, а моменталната форма е неверојатна. Имаат 8 лигашки победи во серија на кои постигнаа 19 гола, а примија само 5 гола. Ова доволно говори за формата на тимот и тоа е доволен знак за Наполи да биде фаворит на овој меч. Сепак, кога во прашање е Европа, оваа сезона Наполи е слаб. Во групната фаза на Лигата на Шампиони, Наполи заврши единствено пред Феенорд, а зад Манчестер Сити и Шајхтор. Навивачите беа разочарани, но Маурисио Сари некако се извади со одличните настапи во Серија А. Сега ќе се обиде да стигне што подалеку во Лигата на Европа, а според формата, квалитетот и потенцијалот, Наполи е еден од фаворитите за трофејот.

Наполи е фаворит и според букмејкерите и коефициентот за нивна победа е 2.10 во 10Bet.

Неискуството е голем проблем во Лајпциг

Ралф Хасенхутл, тренерот на Лајпциг кој заврши на третото место зад Порто и Бешикташ, а единствено пред Монако сака да стигне што подалеку во Лигата на Европа. Ова е историска прва евро сезона за овој тим и во Лигата на Шампиони се виде нивното неискуство во играње во групна фаза. Очигледно дека неискуството ќе биде проблем и во Лигата на Европа, но најавите од тимот се дека ќе се обидат што подолго да останат во Европа. Од друга страна Лајпциг во Бундеслигата е втор. Има солидна сезона иако во неколку наврати имаше големи падови во формата.

Лајпциг за овој дуел ќе биде посилен за Диего Деме и Марсел Сабицзер, кои ја пропуштија победата од 2:0 против во саботата против Аугсбург преку. Голем проблем за Хесенхутл е тоа што плејмејкерот Емил Форсберг останува надвор од стројот поради повреда на мускул.

За победа на Лајпциг во Италија, коефициентот е 3.50 во 10Bet.

Регистрирај се на 10Bet

Наполи со добар скор против германски екипи

И покрај тоа што овие два клуба никогаш не се сретнале претходно, огромното европско искуство на Наполи е огромна предност за овој тим. Досега Наполи одиграл 21 меч против германски екипи и е еден од ретките италијански тимови кои немаат негативен скор против германски екипи. Лидерот во Серија А има војувајќи осум победи, седум нерешени средби и осум порази. Освен тоа Наполи во моментов има многу поширок ростер на играчи и не би требало да има проблем со заморот, нешто што нема да биде случај во Лајпциг.

Уверени сме во ефикасен натпревар

Уверени сме дека ќе следиме еден доста интересен, отворен и ефикасен меч. Двете екипи форсираат офанзивен фудбал, а кога се игра така доаѓаат и головите. Двете екипи во групната фаза на Лигата на Шампиони одиграа ефикасни натпревари и нема причина да не биде така и во меѓусебниот меч. За над 2.5 голови коефициентот во 10Bet е 1.80 и дефинитивно е вреден за ризикување. Похрабрите пак можат да пробаат и со Над 3.5 гола со коефициент 3.00.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.80 во 10Bet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.67 во 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. Бундеслига 23-то коло: Најава, анализа и предлог типови – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*