Атл.Мадрид – Реал Мадрид: Биткака за Мадрид ќе даде одговори околу шампионскиот трофеј во Ла Лига

Атлетико Мадрид - Реал Мадрид

Дербито во Ла Лига ќе се одигра на Ванда Метрополитано во недела попладне, кога Атлетико го пречекува Реал во дербито на Мадрид.

Атлетико во моментов е на првото место на табелата, со пет бода повеќе од третопласираниот Реал Мадрид, а тимот на Диего Симеоне има еден меч повеќе од својот ривал.

Атлетико се врати на победите

Атлетико беше одличен во Примера оваа сезона, победувајќи на 18 натпревари, ремизирајќи четири пати, а загуби само на два од своите 24 натпревари, што ги стави во одлична позиција на врвот на табелата.

Атлетико, всушност можеше да има многу поголема предност, но имаше лоша серија помеѓу 8-ми и 20-ти февруари, бидејќи победи на само еден од нивните четири натпревари, претрпувајќи шокантен пораз од Леванте на домашен терен со 0:2 на последниот натпревар на „Ванда Метрополитано“.

Гигантите во главниот град минатиот викенд се вратија на победничките патеки на импресивен начин, откако славеа на тешкото гостување кај Виљареал со 0:2.

„Црвено-белите“ лицитираат за освојување на 11-та титула во Примера и прва од 2013-14 година и според игрите до сега, тие се блиску до целта.

Тимот на Симеоне го има вториот најдобар напад зад Барса, постигнувајќи 47 гола на своите 24 натпревари, од кои 16 гола постигна Луис Суарез, кој се покажа како неверојатно засилување за клубот.

Во дефанзива, Атлетико повторно е одличен, прими само 16 гола, што е најдобра одбрана сезонава во Ла Лига.

Ако не слави победа, Зидан може да се прости од титулата

Победа за домашните на овој натпревар може да стави крај на надежите на Реал Мадрид за задржување на титулата, но нерешен резултат или пораз сигурно ќе им ја отвори вратата на Лос Бланкос.

Како што споменавме, Реал Мадрид моментално ја зазема третата позиција на табелата, собра 53 бода од своите 25 натпревари оваа сезона, благодарение на 16 победи и пет нерешени натпревари.

Избраниците на Зинедин Зидан се мачеа во дел од сезоната, но влегоа во серија од пет победи по ред. Сепак минатото коло одиграа само 1:1 со Реал Сосиедат. На тој меч Винивиус Јуниор ги спаси од пораз со гол во 89-та минута.

Шпанскиот шампион е во добра позиција да се пласира во четврт-финалето од Лигата на шампионите, откако забележа победа од 0:1 над Аталанта и тоа без еден куп првотимци.

Повредите беа голем проблем за Реал Мадрид во последните неколку недели, но тие успеаја да поминат на одличен начин низ тежок период со импресивни резултати, а следи серија од полесни противници како Елче, Селта Виго и Еибар во следните три лигашки средби по оваа.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.00 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.63 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*