Б.Менхенгладбах – Ман.Сити: Пеп очајно го сака трофејот во ЛШ

Борусија Менхенгладбах - Манчестер Сити

Борусија Менхенгладбах во среда е домаќин на Манчестер Сити на Пушкаш Арената во Будимпешта во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите.

Ова е првпат Гладбах да се натпреварува во нокаут фазата од Лигата на шампионите, иако тие стигнаа до финалето на стариот европски куп во 1977 година, додека Манчестер Сити се обидува да го освои ова натпреварување за прв пат во историјата на клубот.

Менхенгладбах во очајна форма

По ветувачкиот старт на сезоната, Гладбах во последните неколку недели се соочува со слаби резултати што ги влоши потврдата дека нивниот менаџер Марко Роуз ќе го напушти клубот на лето и ќе премине во Борусија Дортмунд.

Очајниот пораз од саботата со 1:2 на домашен терен од Мајнц го остава Гладбах на осмата позиција во Бундес-лигата и тие сега се девет бода подалеку од пласман во Лигата на шампионите следната сезона.

Со оглед на моменталната форма на Сити, навивачите на Гладбах можеби ќе го следат последниот натпревар на својот клуб во елитното натпреварување во Европа барем за неколку сезони.

Тимот се уште поседува значителен квалитет во своите редови и оваа екипа дефинитивно има потенцијал да им ги расипе плановите на Сити. Но тие мора да почнат да играат како во групната фаза или како во првата полусезона во Бундеслигата. Ако не го кренат своето ниво на овој меч, може да им се закани дебакл.

Пеп е очаен за трофејот во ЛШ

Победата на Манчестер Сити од 0:1 кај Арсенал во неделата ја продолжи неверојатната низа од 18 последователни победи во сите натпреварувања на екипата. Ударот со глава на Рахим Стерлинг во втората минута беше доволен за победа над Арсенал во Лондон.

Застрашувачки изгледа серијата на Сити. Тимот на Гвардиола ја зачува својата мрежа на осум од последните 10 натпревари во Премиер лигата. Освен тоа, тие само еднаш примија гол во шест натпревари сезонава во Лигата на Шампиони.

Кога комбинирате еден застрашувачки одбранбен рекорд со сплет на напаѓачки опции со кои располага Гвардиола, разбирливо е зошто многумина веруваат дека ова може да биде годината кога Сити ќе ја освои Лигата на шампионите за прв пат.

Сепак, истата претпоставка постоеше неколку пати во последните сезони, со тоа што граѓаните не се снаоѓаа најдобро и киксираа кога најмалку се очекуваше тоа од нив. Сепак, тимот на Пеп сега е комотен на врвот на табелата во Премиер лигата и целосно е насочен кон Европа. Јасно е дека Пеп е очаен да му го донесе на Сити европскиот трофеј.

Наш предлог:

Полувреме / Крај 2-2 @ 1.80 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*