А.Франкфурт – Баер Л.: Дербито на денот во Бундеслигата треба да донесе ефикасен меч

Ајнтрахт Франкфурт

Ајнтрахт Франкфурт е домаќин на Баер Леверкузен во првото коло од Бундеслигата во 2021 година, а гостите сакаат да се вратат на врвот на табелата со победа. Франкфурт, ја заврши 2020 година со победа од 0:2 на гостувањето кај Аугсбург и конечно асе врати во првата половина од табелата.

Ајнтрахт тешко победува, но уште потешко губи

Откако не успеаја да победат на кој било од нивните претходни девет натпревари, победата на тимот на Ади Хатер во Аугсбург беше очајно потребна со цел сезоната на Франкфурт да се одвива во вистинската насока. Девет меча без победа за екипа со нивните амбиции е премногу од секој можен аспект. Но тие имаа среќа што киксираа и дел од нивните конкуренти, па разликата со четврто пласираниот Вердер е само седум бода.

Сепак, не може да се каже дека Ајнтрахт има катастрофална сезона и покрај оваа негативна серија, бидејќи ова е екипата која има највеќе нерешени средби во Топ 5-те лиги во Европа. Имаат дури осум ремија, наспроти три победи и забележаа само два порази сезонава, што покажува дека се тешка екипа за секој противник.

Одбраната е прблем за екипата. Имаат солиден напад, особено што португалецот Андре Силва игра во животна форма и тоа е нешто што оваа екипа мора да го искористи на подобар начин. Силва има постигнато девет гола на 12 натпревари сезонава и штета што неговите голови не се претворени во бодови.

Тимот на Хатер е генерално поуспешен сезонава пред паузата, па сигурно ќе сакаат да го отворат резултатот уште веднаш против екипата на Леверкузен, која сака да доминира во поседот, но може остави празнини во одбраната.

Тежок рапоред пред екипата на Леверкузен

Фантастична сезона е оваа за Леверкузен, кој заврши на првото место во својата група во Лигата на Европа и се пласира во нокаут фазата. Во последното коло пак во Германија, од лидерската позиција го пречека Баерн Минхен

Откако Патрик Шик го отвори резултатот со извонреден волеј од работ на шеснаесетикот по убаво одработениот краток корнер во 14-та минута, а тимот на Питер Бош можеше да го реши победникот уште во првото полувреме. Им беше поништен уште еден гол на Шик во 27-та минута, пред Левандовски да израмни при крајот на првиот дел. И кога сите помислија дека мечот ќе заврши со поделба на бодовите, повторно Левандовски буквално во последните моменти на натпреварот постигна уште еден гол за конечни 1:2 за Баерн Минхен.

Бош мора да осигура дека психолошкиот моментум на неговите играчи ќе остане на високо ниво и покрај исцрпувачкиот пораз, особено пред претстојните неколку тешки натпревари. Навистина, шест од следните седум противници на Леверкузен моментално заземаат позиција во првиот дел на табелата, вклучително и Франкфурт, па затоа мораат да продолжат да настапуваат на високо ниво за да го одржат чекорот со Баерн Минхен и Лајпциг.

Сепак, тежок ќе биде овој меч за нив поради тоа што Бош нема да може да смета на неколку првотимци како Ларс и Свен Бендер, Арангуиз, Вендел, Паулињо, Паласиос и Ариас.

Можна почетна постава на Ајнтрахт Франкфурт:

3-4-1-2 – Трап; Абрахам, Хасебе, Хинтерегер; Дурм, Соу, Роде, Костиќ; Камада; Баркок, Силва

Можна почетна постава на Баер Леверкузен:

4-3-3 – Храдецки; Драговиќ, Тах, Тапсоба, Једвај; Вирц, Баумгартлингер, Амири; Бејли, Шик, Диаби

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.50 во 1хBet

Натпреварот да заврши нерешено @ 4.00 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*