ТИП НА ДЕНОТ: (19.12.2021, 18:30 часот) ГЕНК – АНТВЕРПЕН

Генк

Генк го пречекуваат третопласираниот Кралски тим Антверпен во недела и ќе се надеваат дека ќе можат да врзат две победи во низа по подолго време против еден од најсилните тимови во лигата.

Генк сака излез од кризата

Генк во средината на неделата имаше неверојатен меч. Им гостуваше Шарлероа во еден од поинтересните дуели  и славеа победа со 4:2. Губеа, па водеа со 2:1, па беше 2:2 и сето тоа во првото полувреме. Во вториот дел Генк со уште два гола сосема заслужено ги освои трите бода. Тоа беше прва победа после пет натпревари во Белгија или прва победа после седум меча во сите конкуренции – една катастрофална серија за екипа со амбиции како Генк.

Играњето во Лигата на Европа веројатно го зема данокот кај оваа екипа. Генк има одличен состав, речиси истиот тим кој минатата сезона сееше страв во Белгија, но немаат ширина во ростерот на фудбалери. Сега, откако завршија со настапите во Европа сите очекуваат подобри резултати во домашниот шампионат. Впрочем, сега сите сили и мисли се насочени кон подобрување на пласманот и повторно излез во Европа и следната сезона.

Антверпен со огрони амбиции

Кралскиот Антверпен победи на четири од последните шест натпревари на гости во лигата и се наоѓа на седум бода подалеку од првото место. Примаат во просек по 1.2 гола по меч, а исто така имаат просек од 5.2 удари во рамки на противничкиот гол по натпревар. Ова е одлична статистика и сигурно чувствувате дека тие имаат предност против Генк. Би било изненадување доколку не постигнат гол на овој натпревар – тие постигнуваа голови на седум од нивните последни осум средби со Генк.

И Антверпен играше во Лигата на Европа, но тоа не остави трага кај нив. Имаа подобар настап, без разлика што испаднаа од Европа па и тие сега мислат смао на домашната лига. Сопственикот на тимот создаде неверојатни услови, потроши еден куп пари па сега со одлични играчи оправдано се надева дека ќе го освои барем второто место. Амбициите се Лигата на Шампиони, а за нешто такво, Антверпен мора да освојува бодови на секој меч.

Очекувам голови

Очекувам уште еден натпревар исполнет со акции на двете страни. Ќе се игра офанзивно од двете екипи и очекувам дека двете екипи ќе постигнат гол. На првиот сезонски меч кога Антверпен беше домаќин резултатот беше 4:2. Во минатото коло и двете екипи дадоа по четири гола, а примија по два. Едноставно, се е насочено кон голови и кон ефикасен меч.

ТИП:

ГЕНК – АНТВЕРПЕН – ГГ @ 1.57 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*