Ман.Јунајтед – Ман.Сити: Тактичка анализа за дербито на Манчестер

Манчестер Јунајтед - Манчестер Сити

Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити ќе ги вкрстат копјата во градското дерби по 183-ти пат. Двата клуба претрпеа разочарувачки старт на сезоната, но во последните неколку недели започнаа да се искачуваат на табелата и ќе останат во близина со водечките екипи со победа на овој натпревар.

Интересно, но по подолго време во овој меч Манчестер Јунајтед ќе влезе од подобра позиција на табелата, од 7-то место со само еден бод повеќе од Сити кој е на 8-то место на табелата.

Оле Гунар Солскер направи дабл над Пеп Гвардиола минатата сезона, користејќи две различни формации, но со буквално истиот пристап. Во 3-4-1-2 на „Олд Трафорд“, напаѓачите Ентони Марсијал и Даниел Џејмс делуваа незапирливо и лесно наоѓаа простор по одличните топки на Бруно Фернандес, зад одбраната на Сити.

Во 4-2-3-1 формација на „Етихад“, Маркус Рашфорд и Марсијал комбинираа одлично по левата страна, Марсијал како шпиц и Рашворд како крило. И двајата постигнаа по еден гол за победа од 1:2.

Сега, формацијата 3-4-1-2 е поверојатна за овој меч, но без оглед на формацијата, моделот ќе биде ист – Манчестер Јунајтед ќе биде поставен многу длабоко на својата половина, ќе им дозволи на централните бекови на Сити бесцелно да ја додаваат топката, а потоа ќе чекаат шанси од контра напади зад високата линија на Гвардиола. Изгледа дека ова ќе биде уште една многу тешка задача за Манчестер Сити, со оглед на тоа што нивниот притисок значително се зголеми оваа сезона.

Особено, Фернандес ќе добие време и простор да погледне и да ја одбере вистинската варијанта за долга топка напред. Јунајтед треба да биде во можност да пробие со релативна леснотија против се попасивната екипа на Сити.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.67 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*