Лига на Шампиони – Група А: Бриж и Галатасарај против фаворитите го бркаат третото место

Група А

ПСЖ е прв, а Реал Мадрид е втор и тие две екипи си ги знаат местата на табелата во групата А, без разлика на резултатите од последното коло. Но нивните противници Бриж и Галатасарај ќе се борат за пласман на третата позиција која води во Лигата на Европа.

Бриж – Реал Мадрид – ГГ

Без разлика на исходот од овој натпревар, Реал Мадрид завршува на второто место на табелата. Овој меч нема никаква важност за кралскиот клуб и веројатно Зидан во првиот тим ќе им даде шанса и на некои фудбалери кој повеќе поминуваат на клупата за резерви. Реал и Зидан и така имаат еден куп проблеми со повредени фудбалери. Зидан неможе да смета на: Хазард, Асенсио, Лукас, Крос, Родригез, Рамос и Марсело, што е речиси половина од првиот тим. Минатиот викенд и без овие фудбалери, Реал Мадрид славеше со 2:0 над Еспањол, но веќе следниот викенд тимот остува на Местаља кај Валенсија. Тоа значи дека Зидан повеќе ќе размислува на тој меч, отколку на овој па јасно е дека ќе ротира со тимот за да ја зачува свежината кај дел од фудбалерите.

И без тоа Реал има олем квалитет, но Бриж е пред императив да освои бодови. Тие имаат бод повеќе од Галатасарај и можат и со пораз да продолжат во Лигата на Европа, но во тој случај Галатасарај ќе треба да загуби од ПСЖ кој исто како и Реал ќе игра со послаб состав. Формата на Бриж е добра, нивната свежина е зачувана по ротациите со составот минатиот викенд и целото внимание е насочено кон овој меч. Бриж ќе нападне и ќе се надева дека ПСЖ нема да киксира против Галатасарај. Освен тоа, Бриж одигра 2:2 во Мадрид и сега се надева дека ќе ја повтори играта од тој меч каде водеше и со 0:2.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во 1хBet

ПСЖ – Галатасарај – ППХ

ПСЖ секако е лидер и ќе заврши како прв на табелата без разлика на резултатите од последното коло. Единствениот бод кој го загубија досега е од ремито со Реал Мадрид минатото коло. Со тоа реми си го официјализираа првото место и сега можат без никаков притисок и сосема растеретено да играат фудбал против Галатасарај. Ќе има одредени ротации со составот на ПСЖ и во тоа нема дилема. Шанса би требало да добијат и некои помлади фудбалери, но без разлика на составот, ПСЖ е фаворит на овој меч. Секако во тимот ќе има фудбалски ѕвезди, а од стартот би требало да ги видиме и Ди Марија, Дрекслер, Курзава …

Фатих Терим од другата страна потроши брдо пари за засилувања и имаше големи амбиции, но тие се далеку од нив и во Европа и во Турција. Реално, галатасарај има сосема солиден тим за европски рамки со фудбалери како Фалкао, Сери, Лемина, Нзонзи, Нагатомо, Белханда – сите фудбалери со олемо искуство и со многу силни натпревари позади себе. Но тоа очигледно дека не беше доволно во една група со ПСЖ и Реал. Разочарувањето е уште поголемо поради слабите резултати во домашниот шампионат, па сега огромна причина за задоволство би било пласман во Лига Европа. Сепак, за тоа им треба победа и пораз на Бриж. Со реми тие ќе се израмнат со Бриж, но белгискиот тим е подобар во меѓусебниот дуел. Фатих Терим најави дека има изненадување за ПСЖ, но тешко дека и тоа би било доволно за три бода.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 3.25 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*