Се враќа Премиер Лигата, предлог дабл за старт

Премиер Лига

Конечно по неколкумесечна пауза поради пандемијата со КОВИД-19, продолжува фудбалот и во Англија. Не можевме да посакаме подобар старт и ќе следиме големо дерби за почеток. Но ќе биде интересно да се види како ќе реагираат фудбалерите после една така голема пауза во која немаа ниту тренинзи, ниту натпревари.

Манчестер Сити – Арсенал – 1 @ 1.35 во 1хBet

Не можеше да се посака подобро продолжение на сезоната во англиската Премиер Лига по долгата пауза предизвикана од пандемијата поради КОВИД-19. Дерби за старт и можност за сите љубители на фудбалот повторно да уживаат во магијата на англискиот фудбал. Но овој пат се е на страната на Сити. Тимот на Пеп е далеку од титулата и нема шанси да го стигне Ливерпул, но тие сакаат да докажат дека заслужуваат многу повеќе. Арсенал пак, е далеку од Лигата на Шампиони но тие барем имаат можност за пласман во Лигата на Европа. Сепак, под водство на Артета, Арсенал е одличен и годинава нема пораз во Премиер Лигата. Ако продолжи со тоа темпо, може во Европа догодина, а и следната сезона би бил многу покункурентен.

Астон Вила – Шефилд Јунајтед – ППХ @ 2.10 во Bet365

Овој меч би требало да биде крајно непредвидлив. На двете екипи им се потребни бодови. Астон Вила грчевито ќе се бори за опстанок во лигата. Се наоѓа на предпоследното место со два бода помалку од местата кои се во безбедната зона, а пак Шефилд Јунајтед има шанси за пласман во Европа. Новиот премиерлигаш сакаше опстанок, но се најпријатно изненадување сезонава во Англија и се наоѓаат на 7-то место со само пет бода помалку од четвртиот Челзи кои е на местото кое води во Лигата на Шампиони. Со цврст фудбал, дефанзивно ориентирани тешко губат натпревари. Домаќинот пак реално има тим за опстанок, има одлични индивидуи и може да изненади. Сепак, јас очекувам тврд меч, со многу тактичко надмудрување, а кога се игра така не може да се очекува премногу голови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*