Интер – Барселона: Интер сака реванш, Барса продолжување на серијата (анализа и предлог тип)

Интер - Барселона

Интер ја пречекува Барселона во дербито на денот во Лигата на Шампионите. Барса славеше на првиот меч со 2:0, но сега Интер е домаќин и најавува реванш. Двете екипи се наоѓаат во инзворедна форма, па јасно е дека ќе следиме еден доста интересен, но и неизвесен меч.

Интер се наоѓа во супер форма

Интер не можеше да посака подобра форма пред дуелот против Барселона. Победата изминатиот викенд од 5:0 против Џенова беше нивна седма по ред во Серија А, а токму на тој меч Интер ја одигра својата најдобра партија сезонава. Освен тоа, Интер во понеделникот славеше висока победа и во дербито против Лацио со 0:3 во Рим. Сега самодовербата е на високо ниво, какво што само може да посака Спалети. Интер ги погоди височините што претходно не ги постигна во 18-те месеци под водство на Спалети. Тимот игра добар фудбал, може да се пофали со најдобрата одбрана во Серија А и одличен напад кој го предводи Икарди.

Интер повеќе не зависи од игрите на Икарди

Победата во саботата уште еднаш покажа дека Интер повеќе не зависи само од добрата партија на Мауро Икарди. Аргентинецот одмараше нан тој меч и остана на клупата за резерви, па сега неговите нозе се свежи за Барселона. Освен тоа, Гиљардини со два гола докажа дека се наоѓа во добра форма, а Наиголан веднаш постигна гол по враќањето на терените по повредата. Ова се само дополнителни причини кои укажуваат на охрабреноста на интеристите. Сан Сиро е распродаден, а како што видовме против Спарс на овој стадион Интер може да слави дури и кога не игра добро.

Со или без Меси, Барса си е Барса

Имаше голема загриженост кај навивачите на Барса, кога Лионел Меси претрпе повреда пред неколку недели. Загриженост дека отсуството на нивниот ѕвезда може да ги стави во незавидна ситуација оред дуелите со Интер, но и важните дуели во Ла Лига.

Сепак, тие веќе воопшто не се загрижени. Откако Меси беше повреден во Севиља, тие освоија пет победи по ред (сметајќи го самиот натпревар во Севиља), а тука е и победата од 5:1 над Реал Мадрид и победата од 2:0 над Интер.

Традицијата е на страна на Барселона

На страната на Барселона е и традицијата. Тие имаат шест победи, три нерешени и два порази во последните 11 натпревари против Интер. Тука е и податокот дека тие се непобедени во последните 11 натпревари во групната фаза на Лигата на Шампионите. И покрај се, Меси веќе се опоравува и дури постои можност тој да игра на овој дуел. Во најмала рака, се очекува тој барем да биде на клопата за резерви … за секој случај. Сепак, иако Барса во целост ја заслужи победата на првиот меѓусебен дуел сезонава, останува фактот дека Интер заслужи да постигне барем еден гол. Тоа значи дека со барем малку поголема среќа можеме да очекуваме дека Интер ќе ја тресе мрежата на Барселона.

Кутињо, може да биде човек на одлука

Лесно е да се заборави дека пред многу години Филип Кутињо беше играч на Интер. Пред речиси 10 години тој стигна во Милано како бразилско тинејџерско чудо. Кредитите во Васко и Еспањол помогнаа да го зајакнат пред да го направи тој потег што ја дефинираше подоцнежната негова кариера во Ливерпул, а сега во Барселона.

Настапите на Кутињо сезонава се одлични. Тој има пристојни бројки зад себе, со неколку асистенции и шест гола на 19 натпревари сезонава. Неговиот неодамнешен рекорд пак во Лигата на Шампиони е уште подобар, со шест гола во последните седум настапи (плус четири асистенции).

Наш предлог:

Победа на Интер или реми @ 1.86 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.68 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*