Дерби на денот: Јувентус – Реал Мадрид, најава, анализа и предлог тип

Јувентус - Реал Мадрид

Во реприза од финалето во Лига на Шампиони минатата сезона, во Торино ќе гледаме супер интересен меч Јувентус – Реал Мадрид. Во ланското финале, Реал славеше со 4:1 и сега во Мадрид бараат реприза од ој меч, но домаќините се желни за одмазда.

Јувентус во ритам

До оваа фаза од сезоната, Јувентус обично веќе ја има освоено титулата во Серија А и целосно се фокусираше на Лигата на Шампиони. Тоа е модел кој е убаво разботен од нив, но работите се различни оваа година. Затоа мораме да се запрашаме дали дополнителниот притисок врз нив на домашен план може да го подигне нивното ниво во последните месеци од сезоната.

Јуве има 13 победи во 14 натпревари на домашен терен (со само два примени голови). Со тоа тие одлично одговорија на заканата од Наполи и го заземаа врвот во Серија А. Од друга страна фудбалерите на Тотенхем, сигурно сеуште се прашуваат што им се случи во драматичната ноќ во Лондон против Јуве во минатата рунда. Јувентус имаше тежок меч минатиот викенд, но го доби со 3:1 дома против Милан. Тоа беше добар тест за Алегри, кој промени неколку формации пред дуелот со Реал Мадрид. Тој започна со тројца во одбраната, пред да се префрли на формација со четири бека, Со оглед на ефективноста на обратната против Тотенхем, не би било изненадување тој да проба нешто слично против Реал Мадрид.

Повеќе опции за Зидан

Откако снема надеж дека ќе ја стигнат Барселона во Ла Лига, сезоната на Реал Мадрид веќе долго време е фокусирана кон нивното омилено натпреварување, Лига на Шампиони. Домашната форма е во нагорна линија, но само во служба на сеопфатната цел со тестирање и ротации на Зинедин Зидан.

Тоа беше многу јасно во саботата вечерта, кога клучни имиња беа оставени надвор од тимот кој играше против Лас Палмас. Кристијано Роналдо, Иско, Серхио Рамос и Тони Кроос останаа дома, Дание Кервајал отслужи суспензија, па јасно е дека свежината нема да биде проблем против Јуве.

Сепак, Зидан има некои тешки одлуки, со толку многу напаѓачи што играат во одлична форма во последниве неколку недели. Иско беше одличен за Шпанија, Лукас Васкез и Марко Асенсио блескаа против Париз Сен Жермен, Герет Бејл има шест гола во последните четири натпревари за Реал и Велс. Роналдо пак, е приказна сам по себе и од него нормално е да се очекува најмногу.

Реал сака реприза, Јуве сака одмазда

Ова се разбира не е прв пат овие два клуба да играат меѓусебе во последните сезони. Ова ќе биде и репреза од финалето минатата година во Лигата на Шампиони. Тогаш Реал Мадрид во сите сегменти на фудбалската игра го надира Јувентус, славеше со 4:1 и ја одбрани европската круна. Сега има шанси 18 или 19 од играчите кои започнаа во финалето во Кардиф да започнат и во вторник вечерта. Домашната екипа, според тоа, го гледа овој меч како можност за одмазда. Коефииентот за победа на Јувентус е доста примамлив и е 2.90 во Unibet. Примамлив пред се поради тоа што на последните 27 меча дома се без пораз во европските натпреварувања. Но, моќта на Реал Мадрид која ја покажа совладувајќи го ПСЖ во последниот круг е огромна. Тие имаат способност да ја завршат работата и на овој натпревар, па можеби затоа за нив коефициентот е помал и е 2.65 во Unibet.

Секогаш гледаме ефикасни дуели помеѓу овие две екипи

Јуве има 14 натпревари без примен гол во овие 27 европски домашни натпревари. Тој е пристоен рекорд, но ништо во споредба со нивната скромност во лигата, што укажува дека напаѓачите од Серија А се слаби во однос на останатите конкуренти од Европа. Тие сигурно не убедија донекаде и во спротивното во предходната рунда. Реал Мадрид пак сигурно ќе почувствува дека може да има успех против Мехди Бенатија и Андреа Барзагли. Реал Мадрид постигна 23 гола во Лигата на шампионите и очекуваме да постигне гол и во Торино. Со оглед на коефииентот 1.91 во 10Bet, дека двете екипи ќе постигнат гол, оваа игра е дефинитивно добра опија.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.91 во 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. НАЈАВА, анализа и коефициенти за вечерашниот спектакл: Јувентус - Реал Мадрид! - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*