ТИП НА ДЕНОТ: (17.04.2022, 15:00 часот) ТРОА – СТРАЗБУР

Стразбур
Стразбур

Со цел да се врати на позитивните резултати по својот прв пораз по пет натпревари, Троа ќе го пречека изненадувањето на сезоната – тимот на Стразбур на Стад де л’Об во недела.

Домаќините беа поразени од Монако, па и понатаму имаат потреба од бодови за да си го обезбедат статусот во Лига 1, минатонеделното реми со Лион ги држи нивните гости во борбата за пласман во Топ 5, односно пласман во Лигата на Шампиони.

Троа е во добра форма

Враќајќи се од Стад Луј II со празни раце минатата недела, Троа можеше да жали, откако одигра добар меч на тешкото гостување.

Како резултат на тој пораз, тие се наоѓаат на 15-то место на табелата во Лига 1 и допрва треба да обезбедат опстанок, бидејќи имаат само пет бода што ги делат од плејофот за промоција/испаѓање.

Главниот тренер Бруно Ирлес претходно го водеше својот тим во серија од пет натпревари без пораз, за ​​кое време тие одиграа неверојатна дефанзива и на три од тие пет меча не примија гол.

Промовирани како шампиони во Лига 2 минатата година, нивната адаптација на елитното ниво не тече без проблеми, но Троа сега постигнува голови на секој од нивните последни осум натпревари – најдолга таква серија што ја имаа оваа сезона. Ја подигнаа формата изминатиот месец и тоа во најдобро можно време и се чини дека се фаворити за опстанок во лигата меѓу своите конкуренти.

Стразбур пишува историја

По завршувањето на 15-то место минатата сезона, Стразбур продолжи да ги изненадува сите, а можеби дури и нивните навивачи, со тоа што ќе се бори за европски фудбал следната сезона.

За пофалба е нивната конзистентност во текот на целата сезона, а пред се нивната цврстина. Загубија само еднаш во последните 13 лигашки натпревари, а минатиот викенд одиграа 1:1 дома со Лион.

Израмнувачкиот гол на Карл Токо Екамби во 90-та минута им ги ускрати трите бода на момците на Жулиен Стефан на Стад де ла Мејнау и тие сега се на само четири бода помалку од пласман во Лигата на шампионите на седум натпревари до крајот на сезоната.

Нивната борба ќе се води пред се со Рен кој е пред нив на табелата и со Ница и Монако кои се зад нив. Тоа е една крајно тешка битка, но со победа овој викенд, шансите на Стразбур за да направат историја значително ќе се зголемат.

ТИП:

ТРОА – СТРАЗБУР – 2 @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*