Лига на Шампиони – Група А: Дербито во Мадрид, но во Истанбул ќе има вистинска војна

Група А

Во групата А од фудбалската Лига на Шампиони јасно е кој ќе биде на првите две позиции на табелата. Дербито е меѓу тие две екипи Реал Мадрид и ПСЖ, но интересна ќе биде и битката за пласман на третата позиција која ќе се води во Истанбул меѓу Галатасарај и Бриж.

Галатасарај – Бриж – 1Х @ 1.56 во 1хBet

Овој меч е директна битка за пласман на третата позиција на табелата која води во елиминациските натпревари во Лигата на Европа. Двете екипи немаат шанси за прогрес во следната фаза и сакаат да го избегнат последното место. Бриж има два бода, а Галатасарај само еден бод до сега и тоа освоен токму на гостувањето во Белгија каде резултатот беше 0:0.

Турскиот великан нема постигнато ниту еден гол до сега и има гол разлика 0:8, но сега пред своите навивачи на најважниот меч за нив најавуваат три бода. Јасно е дека тешко се игра во Турција, каде Бриж ќе го очекува една пеколна атмосфера. Во Турција на Турк Телеком стадионот ниту Реал и ПСЖ сезонава не се наиграа фудбал, па од таа гледна точка јас не можам да ја разберам фаворитската улога која од букмејкерите им е доделена на Бриж.

Проблем е тоа што домаќините се соочуваат со доста проблеми со повредени фудбалери и нема да играат минимум четворица првотимци, но и без нив Галатасарај има солиден тим.

Реал Мадрид – ПСЖ – ГГ @ 1.50 во 1хBet

Ова е дербито на денот во Лигата на Шампиони. ПСЖ веќе обезбеди пласман во следната фаза и веројатно ќе заврши на првата позиција на табелата. Тие имаат максимален учинок, а на првиот меч против Реал славеа со 3:0 во Париз. Сега тимот од Мадрид сака одмазда за тој болен пораз, но и со победа ќе останат на втората позиција бидејќи кикснаа и со Бриж играјќи 2:2 на домашен терен.

Реал влезе во добра форма во последно време. На последните пет натпревари тие постигнаа дури 18 голови, што значи дека нивниот напад функционира беспрекорно. Освен тоа на тие пет меча примија само еден гол и тоа овој викенд против Сосиедат. Но ПСЖ се чини конечно сезонава целосно се насочува кон Лигата на Шампиони. Тие нема да имаат проблем ниту оваа сезона да стигнат до титулата во Лига 1, а уште од сега сакаат да покажат дека се едни од најсериозните кандидати за трофејот во европската елита. Ќе биде ова интересен меч, а јас очекувам голови и на двете страни.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*