Лига на Европа – Финале: Што треба да знаете пред финалето во среда !?

Челзи - Арсенал

Се ближи крајот на сезоната во фудбалска Европа. Останаа уште финалињата во Лигата на Европа и Лигата на Шампиони. Прво ќе се одигра финалето во помалку атрактивното натпреварување, но тоа не значи дека ќе следиме помалку интересен меч. Напротив во Баку ќе играат Челзи – Арсенал, во меч кој привлекува огромно внимание поредни многу причини.

Прво финале помеѓу две англиски екипи

Ова е десетто финале во Лига на Европа, откако турнирот беше преименуван и ребрендиран во 2009-10 година.

Тоа е прво финале помеѓу две англиски екипи. Пред тоа, четири екипи од Англија играа во финалето во четири посебни прилики, а само две од нив победија. Челзи го освои трофејот во 2012-13, победувајќи ја Бенфика, а Манчестер Јунајтед победи против Ајакс во сезоната 2016-17.

Сари по прв трофеј како тренер, Емери руши рекорди

За Челзи тоа е можност за Маурицио Сари да освои трофеј во својата прва сезона во Челзи, но не само тоа. Тоа е шанса за него да го освои својот прв трофеј како менаџер.

Челзи веќе се квалификуваше за Лигата на шампионите следната сезона преку лигата, па исходот од натпреварот нема да има никакво влијание врз тоа.

Ако Арсенал победи, тоа би значело дека менаџерот Унаи Емери ќе го освои овој турнир по извонреден четврти пат. Тој како тренер на Севиља го освојуваше трофејот три години по ред помеѓу 2013-16.

Што е уште поважно за клубот, тоа би значело дека ќе бидат во Лигата на шампионите следната сезона откако пропуштија да се квалификуваат преку Премиер Лигата.

Азербејџан домаќин – грешка или …

Финалето ќе се одигра на Олимпискиот стадион во Баку, Азербејџан. Започнува во 20:00 часот по средноевропско време во среда на 29-ти мај.

Изборот на местото на настанот веќе предизвика контроверзии околу ерменскиот играч на Арсенал, Хенрих Михтариан. Тој беше советуван да не патува поради загриженост за неговата сопствена безбедност. Азербејџан е во конфликт со Ерменија одмна и одлуката е донесена и од самиот фудбалер.

Шокантно е тоа да се случи во Европа во 2019 година, но во реалноста спортските последици не би требало да бидат премногу драстични. Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед немаше загарантирано стартно место цела сезона, не е во добра форма и не постигна гол за неговиот клуб од февруари. Веројатно не би го започнал ова финале, дури и ако тој патуваше во Азербејџан.

Инаку, Азербејџан е 24-тата земја која ќе биде домаќин на финалниот натпревар.

Патот до финалето

Двете екипи беа на врвот во нивните групи, но и двете имаа барем една многу слаба претстава до финалето.

Арсенал загуби со 3:1 во Рен пред да победи со 3:0 дома, додека на Челзи им беа потребни парични казни за да се подобрат против Ајнтрахт Франкфурт во полуфиналето.

Беше 1:1 во Германија и 1:1 повторно на Стемфорд Бриџ, па по 210 минути одлучуваа пеналите. Цезар Аспиликуета промаши еден пенал, но германците ги промашија четвртиот и петтиот пенал.

Коефициенти

Челзи е фаворит според букмејкерите, иако фаворитската улога е мала ако се земат во предвид коефициентите. Доколку се обложите на победа на Челзи ќе добиете коефициент околу 2.40. Од друга страна за победа на Арсенал коефициентот е околу 3.10. За реми тој изнесува околу 3.30.

Кога се во прашање головите, според букмејкерите постојат подеднакви шанси да гледаме натпревар со малку и со многу голови. Така коефициентот за Под 2.5 гола и за Над 2.5 гола е ист и изнесува 1.95. Затоа пак се даваат добри шанси двете екипи да постигнат гол, а за тоа коефициентот е 1.70.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*