Ајнтрахт Ф. – Салзбург: Офанзивниот пристап на двете екипи е гаранција за ефикасен натпревар

Ајнтрахт Франкфурт - Салзбург

Ајнтрахт Франкфурт

Ајнтрахт Франкфурт – Салзбург во 1/16 финалето од Лигата на Европа е еден од најпривлечните натпревари. Ајнтрахт има слаба сезона но голем подем во формата, а пак од друга страна ќе биде интересно да се види како ќе изгледа Салзбург кој ја стартуваше својата ера после Халанд.

Зимската пауза добро му дојде на Ајнтрахт

Ако за некоја екипа може да се каже дека зимската пауза беше добредојдена, тоа е секако екипата на Ајнтрахт Франкфурт. Тие беа во една крајно лоша серија пред паузата и имаа шест порази и едно реми во серија. Но после паузата забележаа четири победи и едно реми, меѓу кои и победа во Купот ДФБ над Лајпциг од 3:1. Го победија Лајпциг и во лигата, а забележаа победи и над Хофенхајм и Аугсбург, а одиграа реми со Дизелдорф во овој пеколен распоред за нив. Но на таа серија и дојде крај минатиот викенд кога во дербито тие беа поразени кај Борусија Дортмунд со 4:0. И не само што е висок поразот, туку тие беа катастрофални на теренот. Дортмунд везеше во буквална смисла, а Ајнтрахт недвај поврзуваше и по само неколку додавања, упатувајќи само еден шут кон противничкиот гол во 90 минути и тоа надвор од рамките на голот. Можеби тоа беше само еден лош ден, или можеби Ајнтрахт повторно ќе падне во формата. За тоа можеме да добиеме одговор веќе на овој меч.

Салзбург стартува ера после Халанд

Салзбург без Халанд нема да биде истиот тим и во тоа нема никаква дилема. Неговите 16 голови на само 14 средби сезонава за Салзбург изгледаат недостижни за многу фудбалери. Неговото отсуство се осети веќе на првиот меч о зимската пауза при поразот на домашен терен од ЛАСК со 2:3, со што Салзбург му го препушти лидерското место во Австрија на својот ривал. Но тоа е само еден пораз, а пред него серијата во Австрија траеше и траеше. Го нема Халанд, но тука е Дака. Младиот напаѓач од Замбија на 18 натпревари сезонава, постигна дури 14 гола, а неговиот партнер во нападот, Кореецот Хванг има шест гола но игра повеќе за тимот отколку за себе, па има и неколку асистенции.

Офанзивниот пристап е гаранција за голови

Офанзивниот дел на двете екипи е подобрата страна во тимовите и во тоа нема никаква дилема. Ајнтрахт прими четири гола минатиот викенд, а Салзбург прими три. Тоа само по себе укажува на фактот дека офанзивната ориентација им остана простор на противниците, кои веќе ги знаат слабостите на одбраните во двата тима. Тоа ќе биде случај и на овој меч. Домаќинот мора да нападне, но Салзбург не знае да игра дефанзивно. Кога двете екипи напаѓаат доаѓаат и головите, особено во вакви натпревари каде одбраната на екипите е на пониско ниво.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.50 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.58 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*