Ла Лига 36-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Останаа уште само три кола до завршетокот на шпанската Ла Лига, а овој викенд на програмата го имаме 36-то коло.

Севиља – Леганес – 1

Само што Севиља успеа да стигне до 4-то место, тие направија кикс на гостувањето кај Жирона и повторно се оддалечија. Сигурно е дека овој тим до крајот го очекува голема борба за 4-то место и ќе се борат со Хетафе до последен момент. Леганес имаше многу проблеми на почетокот на сезоната, но од средината на шампионатот започнаа со добри игри, па обезбедија навремен опстанок. Без многу размислување типуваме 1, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.40.

Леванте – Рајо Валекано – 1

Во првиот натпревар од сабоотната програма се сретнуваат екипите на Леванте и Рајо Валекано. Леванте доста добро играше во поголемиот дел од сезоната, но поради слабите партии во последно време го доведоа во прашање својот опстанок. Рајо Валекано направи голем успех во минатото коло и го совлада Реал Мадрид со 1-0. Очекуваме доминација на Леванте и нивна победа. Коефициентот за тоа во 10Bet изнесува 1.80.

Еспањол – Атлетико Мадрид – 0-2

Доста интересен натпревар не очекува во Каталонија каде што фудбалерите на Еспањол ќе го дочекаат Атлетико Мадрид. Еспањол фантастично ја отвори оваа сезона, но во последно време играат променливо со големи серии порази и и победи. Атлетико Мадрид ја оствари целта во Ла Лига и се наоѓа на втората позиција, а до крајот тешко дека ќе успее некој да ги загрози. Тие во минатото коло го совладаа Ваљадолид со минимален резултат, па сега повторно очекуваме натпревар во тој стил. Коефициентот за 0-2 гола во Bet365 изнесува 1.60.

Алавес – Реал Сосиедад – 1

Алавес игра фантастично во поголемиот дел од оваа сезона и долго време се наоѓаа на позиција која води во ЛШ. Меѓутоа во вториот дел од сезоната Баскијците потфрлија и моментално се наоѓаат на 8-та позиција која на крајот на сезона не води во Европа. Реал Сосиедад има три бода помалку од Алавес, но во минатото коло успеаа да го совладаат тимот на Хетафе и така дополнително да ја закомплицираат рабтоата околу борбата за пласман во ЛШ. Според нас Алавес има предност и типуваме нивна победа со квота 2.50 во 1xBet.

Селта – Барселона – 3+

Сигурно е дека Селта е едно од најголемите разочарувања во овогодинашното шпанско првенство бидејќи оваа екипа води голема борба за опстанок што навистина малку луѓе го очекуваа тоа. Тие се на 15-то место и имаат само два бода повеќе од Ваљадолид кој се наоѓа во црвената зона. Барселона својата работа ја заврши во Ла лига и се веќе може да играат релаксирано и опуштено. Наш предлог е 3+ со коефициент од 1.72 во Bet365.

Хетафе – Жирона – 1

Хетафе игра одлично оваа сезона, па и затоа се бори за излез во ЛШ, а тоа е огромен успех за оваа екипа. Сепак во минатото коло беа поразени од Реал Сосиедад, но не ги изгубија шансите за елитата. Жирона има огромни проблеми оваа сезона, па ако опстанат тоа ќе биде голем успех за нив. Во минатото коло остварија важна победа против Севиља и тоа додатно им го зголеми шансите за спас. Наш предлог е 1, а тоа може да го изиграте во 10Bet со коефициент од 1.74.

Еибар – Бетис – 3+

По стариот добар обичај, фудбалерите на Еибар се наоѓаат на средината на табелата, односно на 12-то место.Тоа што е сигурно е фактот дека оваа екипа нема да се бори за опстанок и воглавно тоа беше нивната примарна цел. Бетис тешко дека ќе го оствари минатогодинашниот успех кога завршија на 7-то место и беа дел од Лига Европа каде што оставија добар впечаток. Овде очекува релакс натпревар и неколку гола, односно нашиот предлог е 3+. Коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 1.76.

Реал Мадрид – Виљареал – ГГ

Сигурно е дека оваа сезона Кралевите ќе сакаат да ја заборават што побрзо. Тие оваа година ја завршуваат без трофеј бидејќи играа доста лошо на сите три фронда. Во ЛШ имаат големи проблеми, а Ајакс им стави крај на тоа и ги елиминира. Моментално се на третата позиција и некако изгледа дека повеќе се фокусираат на следната сезона отколку на оваа. Виљареал има 5 бода повеќе од најзагрозените екипи и на прагот се да обезбедат опстанок. Овде очекуваме отворен и ефикасен дуел, па затоа типуваме ГГ со коефициент од 1.47 во 1xBet.

Ваљадолид – Атлетик Билбао – 1

Не е оваа сезона добра за Ваљадолид и ако нешто не се случи позитивно во наредните три кола оваа екипа ќе ја гледаме во Сегунда. Моментално се на 18-то место кое на крајто значи испаѓање од шпанската елита. Баскицјите ремизираа во минатото коло и ја закомплицираа работата околу излезот на европската сцена. Овде поголема потреба за бодови има домаќинот и очекуваме негова победа. Коефициентот за тоа во 10Вet изнесува 2.85.

Хуеска – Валенсија – 2

Во последниот натпревар од 36-то коло се сретнуваат Хуеска и Валенсија. Како што засега стојат работатите, Хуеска ќе игра во Сегунда, бидејќи во овој момент имаат седум бода помалку од екипата која е на сигурно Валенсија игра доста слабо во последно време, а тоа го докажаа и во последното коло кога беа поразени од Еибар. Ние типуваме 2ка, а коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 2.40.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*