Арсенал – Бате Борисов: Арсенал ќе брка негатива, но повторно е голем фаворит за пласман во следната фаза

Арсенал - Бате Борисов

Арсенал е домаќин на Бате Борисов во Лига на Европа и на големо изненадување ќе брка негатива од првиот меч во Белорусија. Бате славеше дома со 1:0, но и покрај тоа тие се големи аутсајдери за пласман во следната рунда од ова натпреварување.

Арсенал сака титула, а ќе брка негатива против Бате

Надежите на Арсенал за освојување на Лигата на Европа оваа сезона, тотално сераспаднаа минатата недела. Како огромни фаворити отпатуваа во Белорусија, но се вратија дома со пораз од 1:0 против Бате Борисов. Не дека поразот не е достижен, но кога загубија од Бате, како може да се надеваат на титула.

Топџиите не успеаја да ја искористат доминацијата на терен, а нивните дефанзивни слабости уште еднаш дојдоа до израз. Тешката ноќ беше влошена со црвениот картон за фрустрираниот и изолиран на тој меч Александар Лаказет.

Емери знае дека испаѓање од Бате ќе биде големо понижување

Резултатот значи дека тренерот Унаи Емери сега мора да излезе на терен со своите најдобри фудбалери. А тој сметаше дека на овој меч ќе влезе со добар резултат и ќе ги одмара најдобрите.

Емери има за цел да го освои овој турнир, а испаѓање во оваа фаза ќе биде понижувачко за нив.

Арсенал може да има утеха во фактот што го декласираше Бате Борисов со 6:0 на Емирати во групната фаза минатата сезона. Освен тоа Бате изгуби со 3:1 против Челзи оваа сезона. Исто така, вреди да се забележи дека Арсенал победи на седум од последните девет домашни натпревари.

Лаказет е суспендиран, па Пјер-Емерк Аубамејанг ќе го предводи нападот. Исто така се очекува да стартува и новото засилување кое дојде од Барселона Денис Суарез. Тој секако ќе допринесе во креативноста на средниот ред.

Бате во Европа има неколку катастрофални порази

И покрај тоа што во последниве години собраа многу домашни трофеи, минатонеделната победа над Арсенал беше најсветлата точка во поновата историја на белорускиот тим. Да се победи тим со таков скапоцен состав и со толку голем квалитет е вистинско достигнување за тим како Бате Борисов.

Сепак, авантурата веројатно ќе заврши тука. БАТЕ имаа некои катастрофални порази во последните неколку сезони. Тие изгубија со 4:1 кај ПАОК, а минатата сезона тие беа декласирани со 6:0 од Арсенал и со 5:2 од Келн. Сличен пораз во четвртокот вечерта ќе ги елиминира и тешко е да се верува дека ќе успеат да се спротистават против ранет Арсенал.

Ветеранот и најпознат белоруски фудбалер, Александар Хлеб ќе го предводи тимот против неговиот поранешен клуб. Исто така, тренерот Баха нема проблеми со повредени и суспендирани играчи.

Арсенал и покрај поразот е голем фаворит за пласман во следната фаза

И покрај нивните фрустрирачки перформанси минатата недела, јас сеуште верувам дека квалитетот на Арсенал во нападот ќе ги открие недостатоците на Бате Борисов. Арсенал ќе се обиде да постигне гол рано во натпреварот, па можете да пробае да одиграте и 1-1 со коефициент 1.45. Би ги поддржал да победат со три голови со помош на Азиски хендикеп, што би донело коефициент околу 2.15.

Алтернативно, може да се разгледа и играта Над 3.5 гола со 2.20 коефициент, која помина во три од последните пет домашни натпревари на Арсенал. Ако Бате Борисов треба да се отвори и да брка гол, тоа ќе ја отвори играта, а со тоа ќе дојдат и головите.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.42 во 1хBet

Да паднат Над 3.5 гола @ 2.20 во 1хBet

Полувреме / Крај 1-1 @ 1.45 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*