Лига Два: Маклсфилд – Кембриџ, обично во последното коло тимот што мора да победи – победува

Лига Два

Обично во последното коло тимовите кои треба да победат – победуваат. Сепак, често се случува поради стари сметки нивниот противник да игра над очекувањата. Меѓутоа, овој викенд сепак ние веруваме дека тимот кој треба да победа на мечот Маклсфилд – Кембриџ Јунајтед, ќе слави победа.

Дали некој може да мисли дека Маклсфилд нема да победи против една екипа која не победила во пет натпревари по ред и постигнала само два гола во тоа време.

Нивната последна победа беше изненадувачка и тоа против Бури со 0:3 на гости, но тоа се случи на почетокот на Април. Всушност тоа беше нивна единствена победа во последните десет натпревари, а екипата на Колин Калдервуд не постигна гол на пет од тие дуели. Да, нивниот неодамнешен рекорд од две победи и еден куп нерешени средби беше веднаш пред тие порази, но таа позитивна серија дојде кога Дејвид Аму, Џорџ Марис и Лони Рушиан Хепберн-Марфи беа во зоната за испаѓање. Овие тројца фудбалери се движечката сила на тимот и веројатно ќе се преселат во подобри екипи следната сезона, па тие веќе делуваат како да ја завршиле својата работа во Кембриџ.

Сол Кембел во одлична серија

Екипата на Сол Кемпбел, во меѓувреме успеа да ги остави настрана нивните гоеми грижи и на време излегоа од зоната на испаѓање. Но грижите сеуште постојат. Тимот на Кембел има два бода предност од последниот тим кој би испаднал од лигата и мора да освои бодови за да остане во Лига Два. Тие имаат серија од три победи и четири нерешени во последните девет натпревари и би било чудно доколку не ја остварат својата цел. Двата порази се случија во последните четири нивни натпревари и тоа го плаши Кембел. Но сега им е потребен само нерешен резултат за да останат пред Нотс Каунти, чија цел разлика е далеку полоша.

Поради тоа многумина веруваат дека Маклсфилд ќе игра мирно, ќе оди на реми и реално има еден куп причини да веруваме во тоа. Но од друга страна, Кембел веќе покажа дека не верува премногу на математиките и дека едноставно сака да игра чесно и да победува. Победите на Маклсфилд се случија против испаднатиот Јеовил и Порт Вејл кој до пред извесно време се бореше за опстанок. Но Маклсфилд победи и против Ексетер кој сеуште брка пласман во плеј-офот.

Историјата ни кажува и дека доколку Маклсфилд избегне испаѓање, тоа ќе биде втор пат во оваа лига една екипа која нема победа ниту еднаш на првите 13 натпревари во сезоната да избори опстанок. Истата екипа не успеа да победи ниту еднаш во првите 19 натпревари во 2006-07 и избори опстанок.

Наш предлог:

Победа на Маклсфилд @ 2.40 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*