Лориент – Монако: Лориент со очаен напад, Монако мора да слави ако сака во ЛШ

Монако - Лориент

Лориент е домаќин на Монако во рамки на 18-то коло од Лига 1 во среда навечер. Двете екипи се обидуваат да ги надополнат нерешените резултати од 2:2, кои ги забележаа минатото коло, но овој пат Монако е многу поблиску до трите бода.

Лориент очаен во нападот

Домаќините во моментов го заземаат 18-то мето на табелата кое носи плејофот за испаѓање. Имаа тешка прва половина на сезоната и мора д апоправат многу нешта во вториот дел од сезоната.

Избраниците на Кристоф Пелисие се вратија од негатива од два гола разлика против Ница пред зимската пауза и тоа може да биде поттик за продолжението од сезоната.

Постигнувањето голови беше проблем за екипата оваа сезона, со 17 погодоци со што го имаат третиот најслаб напад во Лига 1.

Лориент на последните 10 меча има само една победа, а во таа серија дури на осум натпревари не успеа да постигне гол, што е крајно разочарувачки за нив. Тешко дека малата зимска пауза ќе донесе нешто ново за екипата, која според мене на овој меч има само една предност – домашниот терен.

Ковач сака во Лигата на Шампиони следната сезона

Клубот од кнежевството доживеа пад во формата откако на крајот на ноември го совлада актуелниот шампион ПСЖ со 3:2.

Само две победи, едно реми и три порази следеа по таа импресивна победа. Лошата форма ја сина екипата на Нико Ковач на шестата позиција на табелата, со четири бода помалку од Рен кој е на последното место кое води во Лигата на шампионите следната сезона.

Монако водеше со 1:0, па прими два гола од Сент Етиен минатото коло по што остана со играч помалку по исклучувањето на Матазо, но сепак постигнаа гол преку Воланд за конечни 2:2.

Пласман во Лигата на Шампионите до година е целта на Ковач оваа сезона и ништо помалку од три бода против кандидатот за испаѓање, Лориент не може да биде поволен резултат. Мислам дека се е на страната на Монако пред овој меч. Тие имаат подобар тим, Ковач успеа да ги склопи коцките во екипата која до пред неговото доаѓање тешко дека наликуваше на тим. АКо слават на овој меч, значително ќе си ја олеснат работата и јас мислам дека ќе успеат во тоа.

Можен почетен состав на Лориент:

4-1-4-1 – Нарди; Ле Гоф, Морел, Лапорте, Херголт; Лимон; Боисгард, Абергел, Монкондит, Лориент; Мофи

Можен почетен состав на Монако:

3-1-4-2 – Лекомте; Агилар, Дисази, Марипан; Хенрике; Диоп, Цуамени, Луис, Мартинс; Воланд, Бен Једер

Наш предлог:

Победа на Монако @ 1.88 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*