Ла Лига 18-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 18-то коло од шпанската Ла Лига, а тоа носи и едно големи дерби помеѓу Севиља и Атлетико Мадрид. Од останатите натпревари како поинтересни ги издвојуваме дуелите помеѓу Алавес и Валенсија, како и Селта и Атлетик Билбао.

Леванте – Жирона – 1 @ 2.52 во 1xBet

18-то коло на Ла Лига ќе биде отворено со дуелот помеѓу Леванте и Жирона кој е на програмата во петок од 19:00. Леванте игра баш според очекувањата и моментално се наоѓаат на 10-то место на табелата, иако пред само неколку кола беа подобро пласирани. Жирона игра доста добро оваа сезона и се наоѓа на деветтото место. И оваа екипа како Леванте игра нешто послабо во последно време, но и понатаму е успешна. Сепак, ние сметаме дека е време за победа на Леванте, па ви препорачуваме да изиграте 1 на овој натпревар.

Еспањол – Леганес – 1 @ 1.95 во Coinbet24

Вториот натпревар кој е во петок на програмата ќе биде помеѓу Еспањол и Леганес. До само пред неколку кола Еспањол конкурираше за позиција која води во Лига Европа, а после шесте порази оваа екипа падна на 14-то место. Тоа сигурно ги изненади и не е според нивните очекувања. Од друга страна ЛЕганес е на седум натпревари без пораз и успеаа да побегнат од дното на табелата. Во минатото коло ремизираа со Севиља, а тоа им беше одличен резултат. Сепак, Еспањол со нов пораз повторно би ја закомплицирал ситуацијата.

Ваљадолид – Рајо Валекано – Х2 @ 1.74 во Bet365

Првиот натпревар од саботната програма ќе го изиграат екиптие на Ваљадолид и Рајо Валекано. Домаќините одлично започнаа и во еден момент стигнаа до петтото место. Меѓутоа како што првенството течи, Ваљадолид прикажува се послаби партии. Рајо Валекано сигурно е дека е фаворит за отпаѓање, но тие важат за екипа која е доста борбена. Сметаме дека нема лесно да се предадат и очекуваме да не бидат поразени на овој натпревар.

Алавес – Валенсија – 2 @ 2.30 во 1xBet

Мечот помеѓу Алавес и Валенсија е секако еден од најинтересните натпревари во ова коло. Фудбалерите на Алавес блескаат оваа сезона и над сите очекувања тие се наоѓаат на петтото место.  Клубот од Местаља се наоѓа на осмото место со три бода помалку во однос на шестопласираната екипа, а сигурно тоа е целта на Валенсија, бидејќи таа позиција носи билет за Европа.

Хуеска – Бетис – 2 @ 2.17 во Coinbet24

Фудбалерите на Хуеска најверојатно следната сезона ќе играат во Сегунда. Вистина дека е уште рано за такви прогнози, но тоа досега што го прикажа би требало да резултира со елиминација. Сега во гости им доаѓа тимот кој има фантастична сезона зад себе. Имено, тие се наоѓаат на шестото место, но се и во одлична форма. Очекуваме дека Бетис ќе бидат доминантни на теренот и ќе победат на овој  натпревар.

Еибар – Виљареал – 2 @ 3.50 во Bet365

Еибар игра доста променливо оваа сезона, па моментално се наоѓаат на 12-то место на табелата. Во минатото коло успеаа да направат одличен резултат и да ја прекинат позитивната серија на Бетис. Виљареал е во големи проблеми оваа сезона, но вчера беа одлични против Реал Мадрид и освоија важен и тежок бод. Овде очекуваме да бидат доминантни и да победат иако се во улога на аутсајдери.

Севиља – Атлетико Мадрид – 3+ @ 2.20 во 1xBet

Ова може да го наречеме и дерби на колото. Севиља игра фантастично оваа сезона и се наоѓа на третото место со само пет бода помалку во однос на лидерот Барселона. Што се однесува до Атлетико Мадрид, тие воопшто не се за потценување оваа сезона. Имаат само три бода помалку од Барселона, но од клубот најавија дека ќе се борат до крај. Конечниот исход да се погоди е навистина тешка работа, па затоа ние одлучивме да типуваме на голови и тоа најмалку три.

Реал Мадрид – Реал Сосиедад – 4+ @ 2.05 во Coinbet24

Фудбалерите на Реал Мадрид долго се мачеа оваа сезона, но само што помисливме дека ставија крај, синоќа следеше нов кикс против Виљареал. Моментално тие се на четвратата позиција и сигурно е дека ќе се обидат да го нападнат Атлетико Мадрид. Сосиедад во минатото коло доживеа пораз од Алавес, а со тоа успеаа да го додат четвртиот пораз од Алавес. Секако дека Реал е фаворит на овој дуел, но ние ве советуваме да се обидете со 4+.

Хетафе – Барселона – 3+ @ 1.51 во Bet365

Сигурно дека фановите на Хетафе можат да бидат задоволни од она што го прикажува овој тим сезонава. Имено, Хетафе ја има седмата позиција на табелата со само бод помалку од шестопласираниот Бетис. Во минатото кол оремизираа со Жирона, но пред тоа зедоа важни три бода од Сосиедад. Барселона е лидер на табелата и засега е главен фаворит за да ја одбрани титулата. Во минатото коло ја совладаа Селта, а сега веруваме дека ќе земат три бода и од Хетафе. Сепак ние одлучивме да типуваме 3+.

Селта – Атлетик Билбао – Г.Г @ 1.83 во Coinbet24

Последниот натпревар од 18-то коло се игра во Виго каде што домаќинот Селта го дочекува Билбао. Селта игра променливо оваа сезона и не може да им се верува. Билбао заедно со Виљареал се најголемите разочарувања оваа сезона, па време е да го поправат тој впечаток. На прв поглед ова е тежок натпревар за типување, но изборот гол-гол ни се наметнува како најлогичен.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*