Карисл – Мансфилд: Дуел на две екипи кои се наоѓаат во инзворедна форма, анализа и предлог тип

Карисл - Мансфилд

Ако барате неизвесен и интересен меч овој викенд надвор од понудата на ФА Купот, не можам да погледнам подалеку од Брутон Парк, каде што се судираат два тимови од Лига Два кои се во најдобра форма во моментов.

Викендов се играат интересни дуели во ФА Купот, а од поатрактивните лиги ќе се игра фудбал само во Шпанија.

Мансфилд не знае за пораз, но и тешко победува

Мансфилд е без пораз на 17 натпревари по ред – извонреден статистички податок кој е тешко остварлив. Имаат само еден единствен пораз сезонава во лигата по 24 натпревари и имаат најдобра одбрана со само 16 примени голови.

Сепак, тие се наоѓаат 3-то место на табелата со само три бода предност во однос на Карисл. Тоа е така само поради многуте ремија, вкупно 12 досега.

Карисл во неверојатно добра форма

За разлика од нив, Карисл има 10 порази досега, но има и повеќе победи од Мансфилд, вкупно 13, наспроти 11-тепобеди на гостите.

Фудбалерите на Џон Шеридан се наоѓаат во неверојатно добра форма во моментов која трае од почетокот на Декември. Тогаш забележаа пораз од Милтон Кејс со 2:0, по што следеа пет победи по ред. И тоа не обични победи туку 6 победи со 17 постигнати голови и победи од 4:0, 6:0 и слично.

Особено импресивна победа за Камбериците беше онаа над Колчестер кој во тој меч влезе како фаворит а беше поразен со 4:0, па и онаа другата победа со 6:0 на Олдан кој е на 10-то место на табелата со реални шанси за пласан во плеј-офот.

Двајца фудбалери го носат тимот во ранг погоре

Ирецот Џејми Девит и Халам Хоуп се наоѓаат во инзворедна форма и тие се најзаслужните што Карисл влезе во првите седум на табелата. Нивната форма беше доволна за неколку екипи од Лига Еден па и од Чемпионшип да изразат интерес за нив.

Сепак, мислам дека дури и тие ќе имаат многу потешкотии да ја скршат одбраната на Мансфилд како што го направија тоа против Олдам.

Можеби поголе проблем од низ за Мансфилд ќе биде бекот Дени Греинџер кој досега постигна 5 гола сезонава и тоа сите по прекин со удари со глава. Мансфилд има брза, подвижна одбрана но ниска и тие се слаби во скок играта.

Сепак, и тоа ќе биде тешка цел за надминување, бидејќи Мансфилд минатиот месец прими само два гола. Всушност, тие сезонава само на два меча примија поеќе од еден гол. И тоа баш тие два натпревари завршија нерешено 2:2.

Добрата одбрана и Вокер се клучни за успехот на Мансфилд

Клучната задача сега за тренерот на гостите Флиткрофт е да се држи до одличната орма на Тајлер Вокер. Тој е на заем од Нотингем Форест, до крајот на сезоната, а досега постигна 11 голови. Флиткрофт верува во својата одбрана и знае дека тие нема да примат повеќе од еден гол, па затоа се надева дека Вокер ќе ја продолжи одличната форма, а во тој случај тие нема да бидат поразени и овој пат.

Наш предлог:

Реми или победа на Мансфилд @ 1.40 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.73 во 1хBet

За похрабрите:

Победа на Мансфилд @ 2.35 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*