Серија А 17-то коло: Најава, анализа и предлог типови!

Серија А

Целосното 17-то коло на Апенините се игра во сабота поради божиќните празници, а тоа ни носи две големи дербиja. На „Сан Сиро“ Милан ја дочекува Фиорентина, а Јувентус ќа ја нагости Рома.

Лацио – Каљари 1 @1.38 во 1xBet

Лацио е во исклучително лоша серија и нема победа на последните пет меча во Серија А. Пради тоа падна на 5-то место на табелата, па сега се наоѓа пред императив победа. Ова е одлична можност тимот на Инзаги конечно да освои 3 бода бидејќи по традиција игра добро против Каљари. Меѓутоа, тимот од Сардинија е во добра форма и има само еден пораз на последните пет меча.

Џенова – Аталанта ГГ @1.73 во Coinbet24

Џенова оваа сезона игра под сите очекувања, па дојде до нова тренерска смена. Меѓутоа, Прандели се уште нема остварено победа иако минатото коло против Рома одигра одлично. Од друга страна ја има Аталанта кој е еден од тимовите во најдобра форма, па очекуваме неизвесен дуел со голови на двете страни.

Милан – Фиорентина 3+ @2.10 во 1xBet

Милан на последните два меча одигра реми без голови, па јасно е дека нападот на „росонерите“ не функционира. Додатна потешкотија за Гатузо е што на овој дуел нема да може да смета на Бакајоко и Кеси, па ќе мора да импровизира во средниот ред. Фиоренатина е секогаш незгоден противник за „росонерите“, а тимот на Прандели минатото коло конечно им се врати на победите после осум кола. Ни „мириса“ дека овде ќе има „дожд“ од голови.

Емполи – Сампдорија 1X @1.43 во 1xBet

Емполи минатото коло загуби од Фиорентина, но игра одлично, особено на домашен терен. Претходно на четири меча запиша три победи и сигурно ќе сака да освои барем еден бод пред домашната публика. Сампдорија е во добра форма и нема пораз веќе пет меча, но веруваме дека нема да ги освои трите бода на ова гостување.

Наполи – СПАЛ 1-1 @1.68 во Coinbet24

Наполи е апсолутен фаворот на овој меч и нема право на кикс ако сака да остане во трка за Скудетото. Тимот на Анчелоти притоа е во одлична форма и на последните пет меча има четири победи. СПАЛ остана непоразен на последните два меча, но тешко дека ќе успее во тоа на „Сан Паоло“.

Сасуоло – Торино ГГ @1.90 во Bet365

Ова е еден од најнеизвесните дуели во ова коло. Разликата помеѓу двата тима на табелата е само два бода. Сасуоло е во добра форма и нема пораз веќе четири меча, а особено добро игра на домашен терен. Торино пак оваа сезона подобри резултати има на гостински терен, па очекуваме голови на двете страни.

Удинезе – Фросиноне 1 @1.75 во Coinbet24

Удинезе оваа сезона игра под сите очекувања и до крајот на сезоната ќе се бори за опстанок. Во моментов е на само еден бод од зоната за испаѓање, па бодовите му се неопходини. Се чини дека Фросиноне конечно е тим по мерка за „зебрите“ да освојат три бода.

Киево – Интер 2 @1.47 во 1xBet

Киево е на последното место на табелата, па иако во последно време игра добро, тешко дека ќе успее да се спаси од испаѓање. „Магарината“ немаат пораз на последните пет меча и се во серија од 5 ремија. Меѓутоа, сега на гости им доаѓа фаворитот Интер кој во последно време игра „топло-ладно“, но нема право на кикс на ова гостување.

Парма – Болоња 1X @1.41 во Bet365

Парма во последно време е во под на формата, што резултираше и со пад на 12-то место на табелета. „Млекарите“ на последните три меча освоија само еден бод, па сега дефинитивно имаат противник по мерка за да им се вратат на победите. Меѓутоа, Болоња води грчевите борба за опстанок и ќе направи се за да освои барем еден бод на ова гостување.

Јувентус – Рома X полувреме @2.48 во Coinbet24

Јувентус оваа сезона го собори сите рекорди и на 16 меча запиша 15 победи и само едно реми. Поради тоа е голем фаворит на овој меч, но обложувалниците премногу ја потценуваат „волчицата“. Дербито е секогаш неизвесно, иако Рома по традиција се враќа поразена после гостувањето во Торино. Веруваме дека гостите ќе „издржат“ бареме едно полувреме.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*