Премиер Лига 18-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Во англиската Премиер Лига на програмата се натпреварите од 18-то коло кое ни носи неколку интеренси дуели но без вистински дерби меч. Во продолжение следува кратка анализа и предлог типови за секој натпревар поединечно.

Арсенал – Барнли – 1-1 @ 1.63 во Coinbet24

Прв саботен натпревар и дуел помеѓу фаворит и аутсајдер. Нема што премногу да се дискутира за овој меч, се знае кој е кој и тешко дека ќе се случи изненадување. Барнли е очаен сезонава, а пак Арсенал под водство на Емери е одличен. Минатото коло лондонскиот тим забележа неочекуван пораз, па сега Барнли ќе наплати за тоа.

Бурнемут – Брајтон – 1 @ 1.90 во Coinbet24

Од повеќе аспекти овој дуел привлекува особено внимание. Двете екипи се блиску на табелата. Двете екипи имаа слични амбиции на почетокот од сезоната но играат далеку подобро над очекувањата. Ова особено важи за Бурнемут кој до пред неколку кола беше на 6-то место. Сепак во последните 5 меча оваа екипа забележа 4 порази и падна на табелата. Сега е време за враќање на победите.

Челзи – Лестер – 1-1 @ 1.84 во 1хBet

Челзи е фаворит и ќе ги освои трите бода на овој натпревар. Лестер беше во добра орма, но кога сите помислија дека ќе се искачува на табелата дојдоа два пораз во серија. Челзи пак се врати на победничката серија и се надева на продолжување на истата. Лестер нема што премногу да бара на овој меч во Лондон и затоа очекуваме сигурна победа на домаќинот.

Хадерсфилд – Саутемптон – 0-2 @ 1.57 во Coinbet24

Двете екипи се борат за опстанок и секој освоен бод е драгоцен за нив. Велиме опстанок и тоа со право, без разлика што има уште цела полусезона до крајот на англиската Премиер Лига. Очајните игри на двете екипи се приказна сами за себе. Но Саутемптон минатото коло го направи едно од најголемите изненадувања сезонава откако славеше над Арсенал со 3:2, па се надева дека конечно ќе излезе од црнилото во кое се наоѓа.

Манчестер Сити – Кристал Палас – 1-1 @ 1.49 во Coinbet24

Кога е Манчестер Сити во прашање секогаш има проблем околу конечниот тип. Коефициентот за нивна победа секогаш е мал, па мора да се бараат алтернативи и некој други варијанти. Кристал Палас игра се подобро и подобро, но тоа против Сити не значи ништо. Затоа очекуваме дека домаќинот прашањето за победникот ќе го реши уште во првиот дел.

Њукасл – Фулам – Х2 @ 1.89 во 1хBet

Њукасл беше последен на табелата до пред некое време, но сега таму се наоѓа Фулам. По доаѓањето на Раниери, Фулам има напредок во играта но слабите резултати останаа. Оваа екипа од 17 дуели собра само 9 бода, а тоа е очајно. Њукасл е фаворит, но прашање на време е кога Фулам ќе почне да освојува бодови против екипи од овој ранг. Тоа би можело да биде токму сега.

Вест Хем – Ватфорд – ГГ @ 1.59 во 1хBet

Двете екипи с еблиску на табелата, со добар напад и слаба одбрана. Тоа е гаранција за голови на овој меч, а нешто такво најавуваат и нивните дуели досега оваа сезона. Вест Хем влезе во одлична форма во последно време и има 4 победи по ред со неверојатни 11 постигнати голови,ж. Но речиси на секој меч прима голови, а ние не гледаме причина тоа да не биде случај и сега.

Кардиф – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.65 во 1хBet

Сите со нетрпение го очекуваат овој натпревар и дебито на Солскер на клупата на Јунајтед. Мурињо си замина по заслужениот отказ и сега во тимот стартува нова ера под водтсво на легендата на оваа екипа. Јасно е дека Манчестер ќе игра далеку понапаѓачки фудбал од предходно, но дали нешто ќе с епромени веднаш ? Одговор на ова прашање може да очекуваме уште по овој меч, а ние мислиме дека одговорот ќе биде позитивен.

Евертон – Тотенхем – ГГ @ 1.62 во Coinbet24

Во одсуство на голем дерби меч, овој дуел привлекува најголемо внимание викендов во англиската Премиер Лига. Дуел на две одлични екипи со сви предности на овој дуел, но тие предности се на страната на гостинот. Евертон игра лошо во последно време, па затоа единствената нивна предност на овој натпревар е домашниот терен. Тотенхем се наоѓа во добра форма и сака да победи, пред тешкиот распоред за време на божиќните празници.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*