Специа – Џенова: Домаќинот по прва победа на домашен терен, гостите со нов тренер

Специа - Џенова

Специа е домаќин на Џенова и овој меч привлекува големо внимание во Италија. Џенова го смени тренерот, а Специа мачтее по првата победа на домашен терен сезонава. Ова е и директен дуел во битката за опстанок во Серија А.

Специа е очајна на домашен терен, но игра офанзивно

Како нов прволигаш Специја имаше една цел сезонава – опстанок. Мора да признаеме дека оваа екипа ги игра едни од најинтересните натпревари сезонава во Серија А. Се наоѓаат на 17-то место и имаат само две победи сезонава и покрај солидните игри. Кога мислам добри игри, мислам пред се на офанзивниот дел. Само на два меча сезонава не постигнаа гол и тоа против Милан и Аталанта. Тоа доволно говори за играта на тимот и фактот што и покрај сите најави, оваа екипа игра напаѓачки фудбал и оди на гол повеќе од противникот.

Италијано ќе ги посочи нивните дефанзивни слабости како област за подобрување со оглед на тоа што неговиот тим го сочува својот гол само во три наврати во Серија А оваа сезона додека прими два или повеќе гола на другите 10 натпревари.

Менаџерот на Специја, исто така е свесен за тешката домашна форма на неговиот тим, што е најлоша во лигата оваа сезона, веднаш до онаа на Торино.

Балардини ќе се обиде да ја прекине негативната низа

Џенова пред неколку дена го смени тренерот Маран и по четврти пат го назначи Давиде Балардини за нов тренер. Балардини добро ја знае состојбата во тимот и не би требало да има проблем при аклиматизацијата и запознавањето со фудбалерите. Сепак, овој меч доаѓа пребрзо за него и јас н есум сигурен дека ќе може да промени нешто веднаш. Сепак, фудбалерите ќе бидат мотивирани за да покажат дека заслужуваат првотимски статус.

Првата задача на Балардини ќе биде да се осигура дека неговиот тим ќе избегне да загуби два последователни натпревари против новопромовираните екипи во една сезона за прв пат од април 2016 година.

Валон Бехрами се очекува да се врати во почетниот состав, откако во последните неколку недели се наоѓаше на клупата за резервни играчи.

Но Балардини ќе остане без многу од нивните клучни играчи. Во моментов, Џенова е без поранешниот бек на Челзи, Давиде Запакоста, Федерико Маркети, Франческо Касата, Давиде Бираски, Кристијан Запата и Виторио Париџини. Позотива за Балардини е враќањето на Горан Пандев, кој ако не биде прв тим, тогаш сигурно ќе влезе од клупата.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.79 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.20 во 1хBet

Победа на Специа @ 2.25 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*