ТИП НА ДЕНОТ: (15.12.2021, 18:30 часот) СМИРНИС – ПАНАТИНАИКОС

Панатинаикос

Во рамки на 14-то коло во Супер лигата на Грција, еден од гигантите во таа земја Панатинаикос госува кај Смирнис кој и покрај високите најави пред сезоната, моментално е закован на дното на табелата.

Треба чудо за смирнис да се спаси од испаѓање

Смирнис игра катастрофална сезона и според досегашните резултати, би требало да се случи чудо за да обезбеди опстанок. Велиме чудо без разлика што се одиграа само 13 кола во лигата. Смирнис има само една победа, четири ремија и седум порази со катастрофална гол разлика од 7 дадени и 23 примени гола.

Откако минатата сезона се спасија на неколку кола до крајот, се случија големи промени во екипата. Се случија и многу трансфери, но тоа создаде само негативна слика. Сега екипата е неконзистентна и не сао што нема резултати, туку и игра катастрофално. Минатиот викенд загуби од директниот конкурент Атромитос со 4:1, па сега Атромитос ги помина на табелата и е предпоследен.

На тој меч црвен картон доби еден од најстандардните дефанзивци Лисгарас, па тоа ќе биде уште еден дополнителен удар пред овој тежок меч.

Детелините мораат до три бода

Она што важеше за Смирнис, важи и за Панатинаикос кои игра под сите очекувања сезонава. Гигантот во грчкиот фудбал се мачи во последните сезони да остане на исто ниво со Олимпијакос, АЕК и ПАОК, но му оди доста тешко. Детелините во моментов се на 5-то место и имаат неверојатни 15 бода помалку од Олимпијакос. Со шест победи, две ремија и дури пет порази и н еможе да се очекува подобар пласман во моментов.

Проблемот се гостувањата. Панатинаикос е одличен пред своите гледачи каде има пет победи и по едно реми и пораз, но на гости е еден од најслабите тимови во лигата. Имаат освоено само четири бода и од нив послаби се само Атромитос и Смирнис.

Но ова е голема шанса за нив да ги подобрат резултатите надвор од дома и е шанса која не смеат да ја пропуштат. Ако не освојат три бода кај Смирнис, тогаш не заслужуваат повисок пласман од моменталниот.

ТИП:

СМИРНИС – ПАНАТИНАИКОС – 2 @ 1.70 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*