Премиер Лига 15-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Од вторник до четврток ќе се одигра вонредното 15-то коло во англиската Премиер Лига. Најинтересните дуели ќе бидат во вторник. Мирињо со Тотенхем за прв пат се враќа во Манчестер Јунајтед откако доби отказ од тој тим, а во големото градско дерби, Ливерпул е домаќин на Евертон.

Кристал Палас – Бурнемут – ГГ

Конечно минатиот викенд Кристал Палас славеше победа. Имаа пет меча без победа, но во еден крајно тежок распоред каде загубија од Сити, Лестер, Челзи и Ливерпул, а одиграа реми со Арсенал. Минатото коло се вратија на победите откако славеа над Барнли со 2:0. И во поразите беа добри и не разочараа. Бурнемут пак исто така игра добро, но има три порази во серија. Ќе ја погледнат традицијата – на минатите четири меѓусебни средби постигнати се следниве резултати: 2:2, 2:2, 2:1 и 5:3. Ќе верувам во нејзе и предлагам тип ГГ со коефициент 1.95 во Bet365.

Барнли – Манчестер Сити – 2-2

11 бода е заостанувањето на Манчестер Сити во однос на Ливерпул. Пеп е свесен дека со секој загубен бод е се подалеку од титулата и не смее да си дозволи нови киксови. Она реми со Њукасл минатиот викенд беше големо разочарување за нив, но сега на второто гостување по ред имаат се чини полесна задача. Барнли игра солидно, но не му оди против фаворитите. Јас предлагам 2-2 со коефициент @ 1.72 во Bet365

Челзи – Астон Вила – 1

Што се случува со Челзи ? Нивната позитивна серија траеше и траеше, а Лампард успеа со офанзивна игра да забележи шест победи по ред во Премиер Лигата со одлична гол разлика. Но откако загубија од Сити, дојде ремито со Валенсија во Лигата на Шампиони и поразот минатиот викенд од Вест Хем на домашен терен. Астон Вила пак одигра 2:2 кај Манчестер Јунајтед и сега се надева дека ќе успее да му откине бод и на Челзи. Очекувам победа на Челзи со коефициент 1.31 во 1хBet.

Лестер – Ватфорд – 1

Сите големи фаворити кикснаа освен Ливерпул, но Лестер е рамо до рамо со тимот на Клоп. Под водство на Брендон Роџерс тимот потсетува на своите шампионски денови, а сега е во серија од шест победи по ред со одлична гол разлика. Тимот е втор, заостанува со осум бода од Ливерпул, а му бега со три бода на Сити. Ватфорд е последен и игра очајно и би било чудо доколку освои бод кај Лестер. Предлагам да одиграте 1 со коефициент 1.39 во 1хBet.

Манчестер Јунајтед – Тотенхем – Х2

Стигнавме до дербито на колото. Овој меч привлекува огромно внимание на островот, поради фактот што Мурињо прв пат по отказот кој го доби од Јунајтед, се враќа на Олд Трафорд. Ќе биде интересно да се види Мурињо на гостинската страна, ќе биде интересна и реакцијата на публиката и што уште не. Интересно е тоа што токму Мурињо, може да му пресуди на Солскер кој се наоѓа пред отказ поради слабите резултати. Мурињо забележа две стартни победи и ќе направи се за да освои три бода кај својот поранешен тим. Мотивите се до небо, а некогаш тие се пресудни. Предлагам двојна шанса Х2 со коефициент 1.53 во 1хBet.

Саутемптон – Норвич – ГГ

И ова е дерби, но дерби на дното на табелата. Норвич е предпоследен, а Саутемптон е веднаш до него. Победа за било која екипа ќе значи многу во борбата за опстанок, пред се поради што бодовите ќе дојдат против директниот конкурент. Интересно, но и двете екипи влегуваат во добра серија и немаат пораз на последните два меча. Уште поинтересно е тоа што и двете екипи го изненадија Арсенал во овие последни две кола играјќи со идентични 2:2 против фаворитот. Ќе има голема борба, а очекувам и неизвесност. Предлагам да одиграте ГГ со коефициент 1.62 во 1хBet.

Вулверхемптон – Вест Хем – 1

Вулвс игра одлично и покрај тоа што тешко победува. Има само четири победи до сега, но има само два порази и дури осум ремија. Во повеќето натпревари, тие немаа среќа, а јасно е дека тимот и не е баш спремен да игра подеднакво добро и дома и во Европа. Вест Хем пак има одличен тим, но очајни резултати. Конечно по подолго време славеа победа минатиот викенд и тоа кога најмалку се очекуваше од нив, против Челзи на гости со 0:1. Сега се залетани, но ќе им биде тешко со Вулвс. Предлагам да одиграте 1 со коефициент 1.81 во 1хBet.

Ливерпул – Евертон – 1

Она предходно дерби е дерби поради многу причини. Но овој меч е дерби само по себе, едно од најстарите ривалства во Англија, градско дерби кога ништо друго не важно во градот – важни се само боите, црвена или плава. Евертон одамна нема победа во дербито, но и на Ливерпул му оди тешко и покрај тоа што на домашен терен има победи на последните четири меча. Освен тоа и сезонава е на нивна страна, тие играа брилијантно, а Евертон игра под сите очекувања. Јас секогаш ги избегнувам дерби дуелите, но овој пат би одиграл 1 со коефициент 1.38 во Bet365.

Шефилд Јунајтед – Њукасл – ППХ

Секое коло се наоѓа некој фудбалски експерт кој најавува прекинување на серијата без пораз на Шефилд. Но тимот постојано ги демантира тие експерти. На последните седум меча, Шефилд има пет ремија и две победи и сосема заслужено со наоѓа на 7-то место и покрај тоа што сите предвидувања беа дека ќе се борат за опстанок. Многумина го критикуваат менаџерот Вилдер за неговиот дефанзивен пристап на игра, но токму тоа им донесе добри резултати. Њукасл одигра 2:2 пред неколку дена против Сити и сега е залетан, но ќе му биде многу тешко дури и да ја затресе мрежата на противникот. Јас би одиграл ППХ со коефициент 2.00 во Bet365.

Арсенал – Брајтон – 1

Ќе слави ли конечно Арсенал? Осум меча без победа се премногу за еден тим како Арсенал. Она што му успеа на Емери за две сезони, а Арсен Венгер не му успеа дваесетина години – да нема победа на седум меча по ред. Неговиот отказ беше очекуван, а Љунберг кој е привремено решение стартуваше со реми против Норвич минатиот викенд. Но немаше премногу време за промени. Сега веќе знае што е добро, а што не е во тимот па можеме да очекуваме подобар Арсенал против Брајтон кој има три порази во низа. Конечно очекувам победа на Арсенал со коефициент 1.64 во 1хBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*