Леванте – Атл.Мадрид: Леванте со Барди во составот очекува подобри резултати

Барди

Атлетико Мадрид бара итно враќање на победничките патеки во Ла Лига и тоа веќе на дуелот со неконзистентниот Леванте во четврток навечер.

Тимот на Диего Симеоне се врати од негатива од 2:0 за да спаси бод против Реал Сосиедад минатиот меч, додека домаќините беа поразени од Севиља во еден крајно интересен меч со 5:3.

Леванте под притисок

Постигнување на три гола против Севиља е значаен подвиг за која било екипа, но за жал на Леванте, нивните дефанзивни недостатоци беа видливи во текот на сите 90 минути во неделата, додека Севиља маршираше до тешка победа од 5:3 на свој терен. Тоа беше еден крајно тежок меч, вистински трилер меч во кој двете екипи се истрошија и физички и психички.

Сега важно ќе биде Леванте да извлече поука од тој дуел и таа истоштеност да ја сврти во своја полза веќе на овој дуел со Атлетико Мадрид.

Леванте претходно не успеа да постигне гол во четири последователни натпревари пред Хозе Моралес (2) и Гонзало Мелеро да им дадат надеж против Севиља, но тимот на Хулен Лопетеги погоди пет пати преку пет различни играчи. Но сега во екипата се враќа Барди и можно е да биде стартер на овој меч, откако на минатиот натпревар влезе во вториот дел за прв пат по повредата и долгата пауза. Сега сите надежи на новиот менаџер, се сведени кон настапите на Барди кои ќе добие и нова улога во тимот – плејмеркер.

Переира ќе донесе позитивни ветришта

Тимот на Хавиер Переира секако покажа прилично напаѓачки напредок во вториот натпревар под водство на новиот менаџер, но тие остануваат како една од двете екипи кои допрва треба да се израдуваат на првата победа во Ла Лига сезонава. Да, Леванте има пет ремија и пет порази и е под неверојатен притисок конечно да дојде до три бода.

Вкупно 18 примени голови го претставуваат најлошиот одбранбен рекорд во лигата по 10 натпревари, но Леванте веќе го задржа Реал Мадрид со возбудливо реми 3:3 на домашен терен оваа сезона и ако нивниот настап во Севиља беше нешто што можеше лесно да значи и бодови з анив, домаќините имаат донекаде склоност кон плодни мечеви против најдобрите во Шпанија.

Атлетико не е на нивото, но е блиску до врвот

Одбранбената издржливост со која Атлетико се гордееше под водство на Симеоне сега се чини дека е минато, а дуото на Сосиедад, Александар Исак и Александар Сорлот стрелаа прецизно во периодот до 48-минута минатиот викенд.

Како и да е, Луис Суарез одигра како во најдобрите денови и го водеше Атлетико до бодови, откако постигна два гола за реми. Нивниот неконзистентен почеток на сезоната, продолжува да им наштетува во обидот да дојдат до трофеј во Ла Лига.

Со 18 поени од можните 27 досега, Атлетико во моментот на пишување на веста се најде на седмото место на табелата со по три поедни за водечките четири на табелата. Но Атлетико има одиграно само девет меча, за разлика од екипоте пред него кои имаат по 10, или 11 натпревари. Атлетико, исто така, е без зачувана мрежа на пет натпревари на гостински терен во пресрет на битката во четврток.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.00 во Bet365

Победа на Атлетико Мадрид @ 1.65 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*